fbpx
Budowa domu

Ekologia w domu – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 22

Budując dom często zwracamy szczególną uwagę na koszty inwestycyjne. Staramy się by budynek powstał w miarę szybko i jak najmniejszym nakładem środków pieniężnych. Chcemy też mieć niskie rachunki za jego użytkowanie. W końcowej stawce priorytetów budowlanych są – niestety – względy ekologiczne.

Ekologiczne budownictwo – definicja, założenia, trendy rynkowe

Czy ekologiczne budownictwo to moda, czy rosnąca świadomość inwestorów poparta miarodajnymi badaniami? Ile w tym jest komercyjnej propagandy, a na ile celom przyświecają wyższe idee dbania o wspólne dobro, czyli środowisko? Im więcej osób podejdzie do tego tematu z powagą, tym szybsze będą zmiany w naszym otoczeniu. Z całą pewnością dewastacja naszej planety w ostatnim czasie posuwała się w katastrofalnym tempie. Warto nieco ją wyhamować.

Idee oszczędnego gospodarowania zasobami ma wymiar ogólnoświatowy, napędzana polityką państw i organizacji oraz narzucana przepisami prawa. Są też działania o bardziej lokalnym zasięgu, za które odpowiadamy już sami. I tylko w naszych rękach pozostaje kwestia tego, czy pójdziemy na skróty korzystając z kiepskiej jakości na rzecz niższej ceny, czy wybierzemy rozwiązania o lepszych parametrach, za które trzeba zapłacić więcej. Ważne jest zachowania równowagi, która pozwala na lepsze wykorzystanie tego, co mamy.

Ekomateriały

Budowanie to przede wszystkim wybór materiałów, i to na każdym etapie – od  budowy, po wykończenie. Powinniśmy wybierać materiały trwałe – żeby nie produkować zbyt szybko trudnych do utylizacji (większość tworzyw sztucznych) śmieci oraz zminimalizować koszty związane z naprawą i wymianą. Warto sięgać po materiału w 100% naturalne – wszędzie gdzie się da. Przykładem jest tu drewno, zwłaszcza to pochodzące z certyfikowanych źródeł oraz zastępowanie styropianu wełną mineralną.

Energooszczędne rozwiązania – czyste źródła energii – green energy

Bardzo często przy ekologicznym budownictwie stawia się znak równości z energooszczędnością. To bardzo ważny argument dla tradycjonalistów, którzy ciągle podają argument wyższych nakładów inwestycyjnych na zakup nowoczesnych technologii. Faktem jest, że większy nakład szybko się zwraca – różnica na rachunkach spłaca niejako poniesione koszty. Z całą pewnością warto dokładnie przeanalizować wszystkie opcje zanim z góry uznamy coś za mało opłacalne.

Za standard energetyczny budynki uznaje się ich roczne zapotrzebowanie na energię. Zgodnie z wytycznymi ujętymi w przepisach prawa wyróżnia się budownictwo standardowe, energooszczędne (zużywa o 70% mniej energii), niskoenergetyczne, pasywne i zeroenergetyczne z możliwością zysku energetycznego.

Aby osiągnąć jak najwyższy poziom niezależności energetycznej konieczne jest inwestowanie w OZE, czyli odnawialne źródła energii, które praktycznie nic nas nie kosztują jeśli chodzi o późniejsze ich użytkowanie. Do tego są bezpieczne i przyjazne środowisku naturalnemu

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *