fbpx
Aranżacja wnętrz

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne z PCV – jakie są ich wady i zalety?

• Zakładki: 18


Współcześnie na rynku dostępna jest ogromna ilość różnego rodzaju drzwi. Mamy, więc drzwi wewnętrzne, zewnętrzne, balkonowe, przesuwne, a także białe, brązowe, szare, kolorowe – jest wszystko, o czym zamarzymy. Dostępne są też różne wzory – współczesne i tradycyjne, minimalistyczne i ozdobne – jednym słowem dla każdego coś się znajdzie. 

Sporą różnorodność zauważyć można również w dziedzinie materiału użytego do produkcji drzwi i tu wybór jest już znacznie trudniejszy, gdyż o ile decydując się na drzwi o określonym wyglądzie kierujemy się po prostu naszym gustem, to decyzja, co do tego czy będą to drzwi PCV, drewniane czy aluminiowe wymaga już odrobiny wiedzy.

Drzwi PCV – najważniejsze informacje, kiedy się sprawdzi to rozwiązanie?

Drzwi i okna wykonane z polichlorku winylu tak naprawdę powinniśmy nazywać drzwiami PVC. Skąd wzięła się więc nazwa PCV? Czy używanie ich jako drzwi zewnętrznych to dobry pomysł? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na te pytania wraz z kompleksową listą wad i zalet drzwi plastikowych. Które przeważają? Koniecznie przeczytajcie, jeśli decydujecie się na ich zakup.

Przed zakupem drzwi dobrze jest odpowiednio się przygotować, dowiedzieć się, jakie będą najlepiej spełniały nasze wymagania. Bardzo ważne jest to, z jakiego materiału będą wykonane. Obecnie na rynku mamy do wyboru najróżniejsze ich rodzaje – od drzwi wejściowych PCV, przez stalowe, po drewniane. Każde z nich będą się od siebie różniły, będą miały różne właściwości, lepiej albo gorzej spełniały potrzeby różnych osób.

Drzwi PCV nazywamy tak, ponieważ ta nazwa przyjęła się na tyle szeroko, że trudno właściwie znaleźć informacje o nich, używając prawidłowego skrótu. W rzeczywistości, materiał, z którego zostały wykonane – polichlorek winylu, powinniśmy nazywać albo PCW, albo PVC. Pierwszy z tych skrótów pochodzi od polskiej, drugi od angielskiej nazwy materiału. W świadomości wielu osób doszło jednak do połączenia tych dwóch nazw i teraz mamy drzwi PCV.

Ten materiał to bardzo wytrzymały polimer syntetyczny. Jest często stosowany w produkcji drzwi i okien właśnie ze względu na tę swoją cechę. Jest odporny na wysokie temperatury, łatwy w pielęgnacji i świetnie izoluje. W dodatku wykonane z niego przedmioty są stosunkowo tanie. Jednak cena drzwi PCV nie powinna być jedynym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę, decydując się na ich zakup. Przyjrzyjmy się pozostałym ich cechom.

Zalety drzwi PCV

Drzwi PCV, choć mniej znane niż okna, również są często wybierane przez właścicieli mieszkań oraz domów. Powodem są liczne zalety tego tworzywa, dzięki którym produkty z niego wykonane charakteryzują się cenionymi przez nabywców cechami.

Wśród zalet drzwi PCV warto wymienić:

 • stosunkowo niską cenę (zwłaszcza w porównaniu z drzwiami drewnianymi),
 • bardzo dobre parametry termoizolacyjne,
 • bardzo dobre właściwości dźwiękoszczelne,
 • trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne oraz biologiczne i chemiczne,
 • niską wagę,
 • łatwość utrzymania w czystości (mimo tego, że przyciągają drobinki kurzu, do ich umycia wystarczy woda i zwykłe środki czyszczące),
 • brak potrzeby wykonywania specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Wady drzwi PCV

Niestety, drzwi PCV to nie tylko zalety, ale również wady, które mogą zniechęcić do ich zakupu, dlatego aby uniknąć rozczarowań, warto wcześniej się z nimi zapoznać.

Główne minusy drzwi wykonanych z polichlorku winylu to:

 • niski poziom sztywności ościeżnicy i skrzydła drzwiowego, który wpływa na obniżenie właściwości antywłamaniowych, co jest szczególnie ważne przy drzwiach wejściowych,
 • brak możliwości naprawy uszkodzeń powstałych np. na okleinie foliowej, którymi są pokryte,
 • podobnie jak okna PCV, również drzwi wykonane z tego materiału pod wpływem wysokiej temperatury mogą się odkształcać, dlatego bardzo ważny jest tu precyzyjny montaż,
 • zablokowanie możliwości infiltracji powietrza.

Drzwi PCV – kupić czy nie?

Wybór drzwi do domu lub mieszkania, niezależnie od tego czy są to drzwi zewnętrzne czy te przeznaczone do wewnątrz jest bardzo ważną decyzją. Należy tu zwrócić uwagę na wiele szczegółów technicznych, a także na to, aby drzwi stanowiły idealne dopełnienie aranżacji domu.

Trudno powiedzieć, które modele będą najlepsze, gdyż wszystko zależy od preferencji klientów – jedni np. marzą wyłącznie o drzwiach wykonanych z drewna, a inni nie przejmują się niskimi parametrami antywłamaniowymi i zdecydowanie chcą kupić praktyczne i nowoczesne drzwi PCV. Najważniejsza jest znajomość wszystkich cech danego produktu, w czym pomóc mogą pracownicy specjalistycznych sklepów.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *