fbpx
Ciekawe rozwiązania

Drewniane przęsła ogrodzeniowe – rodzaje, opinie

• Zakładki: 32 • Komentarz: 1


Płoty drewniane nadal są najbardziej popularne. Nie bez powodu, w końcu naturalne drewno dobrze sprawdza się w bardzo wielu przypadkach. Pasują do domów wiejskich, pasują także do bardziej nowoczesnych brył. Można dopasować je nawet do małych, minimalistycznych willi z keramzytu. Można je zrobić na dwa sposoby – kupić gotowe ogrodzenia systemowe lub zrobić samodzielnie płot ze sztachet. To pierwsze rozwiązanie zdaje się mieć więcej zalet.

Drewniane przęsła ogrodzeniowe – wady i zalety

Zamiast robić płot samodzielnie, przybijając sztachety do podpórek, możesz kupić gotowe panele ogrodzeniowe. Mają bardzo wiele zalet. Po pierwsze są po prostu łatwiejsze w montażu – wystarczy przymocować je do zanurzonych w fundamentach, mocno osadzonych słupkach. Po drugie – dają więcej możliwości aranżacyjnych.

Przęsła ogrodzeniowe to nie tylko płoty ze sztachet. Tak naprawdę wybór modeli, zdobnictwa, wysokości i sposobu łączenia drewna z innymi materiałami jest ogromny i może nas przyprawić o zawrót głowy. Niestety gotowe przęsła mają także wadę. Jest nią mianowicie to, że mają określoną szerokość. Dlatego czasami może być trudno je dopasować do ogrodzenia, a w przypadku niektórych modeli przycinanie na brzegach nie wchodzi w grę.

Panele ogrodzeniowe różnego rodzaju

Panele ogrodzeniowe można podzielić na kilka kategorii. Bardzo popularny jest oczywiście płot sztachetowy – to gotowe przęsło złożone ze sztachet, najczęściej dość prostych. Płot sztachetowy nadaje się zarówno do ogrodzenia posesji, jak i do odgrodzenia jakiegoś elementu ogródka.

Drugi rodzaj to płoty lamelowe. Składają się one z lamelek – cienkich listewek, które są ciasno ułożone obok siebie. Płoty lamelowe są bardzo popularne przede wszystkim ze względu na ich nowoczesny wygląd. Często są używane do ogradzania nowoczesnych budynków.

Na uwagę zasługują także ogrodzenia ażurowe z drewna. Płoty o gotowych przęsłach mogą być bardzo ciekawie zdobione. Często są to drewniane płyty, które w górnej części mają ciekawe ażury i prześwity. Na uwagę zasługują także panele złożone z nieregularnych lub niesymetrycznie ułożonych desek w różnym kształcie. Jak widać ogrodzenia systemowe dają bardzo wiele możliwości aranżacyjnych.

Płot z drewna – wybór materiału

Decydując się na płot z przęseł ogrodzeniowych, należy zastanowić się nad rodzajem drewna, które zamierzasz użyć. Ważną informacją jest to, że w wielu przypadkach panele są wykonywane z materiałów sztucznych, drewnopodobnych lub drewnopochodnych albo z deski kompozytowej a nie z czystego drewna. W takim przypadku prawdopodobnie będą tańsze, ale mogą być także mniej trwałe.

Decydując się na drewno, warto rozważyć rodzime gatunki. Zdecydowanie najbardziej powszechne są sosna i świerk – stosunkowo tanie, jasne, łatwe w pielęgnacji. Dobre opinie zbiera także olszyna i osika. To droższe i twardsze drewno. Na uwagę zasługuje także buk, dąb i jesion – trio najbardziej pożądanych, najdroższych i najtrwalszych drzew w naszym kraju. Na pewno należy się wystrzegać liściastych drzew miękkich i owocowych.

Gdzie kupić drewniane przęsła ogrodzeniowe?

Przęsła ogrodzeniowe z drewna można znaleźć w marketach budowlanych jak np. Castorama czy Obi. Możesz ich również poszukać w lokalnych sklepach dom-ogród lub składach budowlanych. Polecani producenci drewnianych to np. takie firmy jak: Andrewex, B&D czy Wooder.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
57 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *