fbpx
Ciekawe rozwiązania

Domowe biuro – jak je zaaranżować? Wskazówki projektantów

• Zakładki: 19


Odpowiednio zorganizowane biuro domowe to sposób na poprawę koncentracji i zwiększenie produktywności. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Stworzenie przestrzeni, która będzie wystarczająco wygodna, by spędzić w niej po 8 godzin 5 dni w tygodniu i zaaranżowana na tyle interesująco, by pobudzać naszą kreatywność, wiąże się z efektywnym zarządzaniem metrażem i wdrożeniem systemów organizacyjnych, które zapobiegną gromadzeniu się bałaganu. Jak to zrobić? Sprawdź rady projektantów.

By móc z odpowiednim nastawieniem i energią przystąpić do realizacji projektu, który pojawi się na twojej drodze, na początku musisz sobie odpowiedzieć na dwa pytania: Jak lubisz pracować? Kiedy jesteś najbardziej produktywny? W przestrzeni roboczej powinno znaleźć się miejsce na twoje przyzwyczajenia, które sprawiają, że pracujesz lepiej, a sama praca staje się przyjemnością. Choć domowe biuro powinno być strefą wolną od bałaganu, nie każdy lubi pracować w sterylnym warunkach, w przestrzeni wręcz hiperminimalistycznej. 

Zacznij od znalezienia miejsca do pracy

Domowe biuro wcale nie musi być osobnym pokojem. Nawet starą szafę można przerobić na miejsce do pracy. Podstawowa zasada głosi, że funkcja nie może ustępować estetyce. Najpierw musisz określić swoje potrzeby stricte związane z pracą, a następnie zastanowić się, jak powinna wyglądać ta przestrzeń. Większość wykonywanych zadań będzie wiązać się z wykorzystywaniem różnych sprzętów, tj. komputera, drukarki, skanera itp., a co się z tym wiąże dostępem do gniazdka elektrycznego. Część z tych sprzętów będzie używana w pełnym wymiarze godzin. Inne wyłącznie sporadycznie. Ustalenie, co jest najważniejsze w twojej pracy, pozwoli na odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Może okazać, że samo biurko nie wystarczy i koniecznością stanie się zbudowanie niestandardowych półek lub wykorzystanie szaf typu kontener. Być może twoje potrzeby będą tak duże, że trzeba będzie porzucić upatrzone gdzieś przy parapecie miejsce i całkowicie przeorganizować przede wszystkim swoje wyobrażenie o domowym biurze.

Projektując swoje domowe biuro, musisz bardzo dokładnie przemyśleć, co będziesz umieszczać w swojej przestrzeni roboczej i czy na pewno część z tych rzeczy rzeczywiście musi tam być. Jeśli dany element (mebel lub rzecz) nie sprawia, że twoje biuro staje się przytulniejsze i bardziej funkcjonalne, to warto zadbać, by nie znalazł się w domowym biurze. Rzeczy, które kradną twoją uwagę, rozpraszają mają wstęp wzbroniony.

Wykorzystaj narożnik

Możesz użyć narożnika do stworzenia biura w kształcie litery L. To sposób na większą przestrzeń roboczą i mobilność w strefie biurowej.  Jest to szczególnie polecane rozwiązanie, gdy musisz dzielić swojego domowe biuro z innymi domownikami.

Domowe biuro: niestandardowa przestrzeń

Jeśli brakuje ci miejsca w domu, musisz efektywnie wykorzystać przestrzeń i podejść do organizacji domowego biura nieco bardziej kreatywnie. Znajdź kawałek wolnej ściany, zawieść na niej nisko wiszącą półkę, dostaw odpowiednie krzesło i w zasadzie gotowe. Czasami chodzi o widok, który sprzyja burzy mózgów lub koi zmysły. Czasami wystarczy przearanżować przestrzeń, przestawić meble, by znaleźć miejsce, w którym odnajdziesz ulubiony widok, wspierające cię oświetlenie i metraż potrzebny na ustawienie biurka. Zanim wywrócisz pokój na lewą stronę lub postawisz do góry nogami, zastanów się, kto i w jaki sposób będzie korzystać z tej przestrzeni. Nie zawsze możesz być sam.

Nie zapominaj o tym, że przestrzenią roboczą może być również ściana. To właśnie tam możesz montować kalendarze, półki, pojemniki, motywujące hasła, ważne dokumenty i wszystko inne, na co nie znalazłeś miejsca na biurku lub obok niego. Jak to zrobić? Czasami wystarczy magnetyczna tapeta lub farba o takich właściwościach. Możesz postawić na niezawodną tablicę korkową.

Wykorzystaj półki

Wspomnieliśmy o szafie. A co, jeśli jej nie masz? Czy znowu musisz sięgnąć do portfela? Niekoniecznie. Może użyć otwartych półek i dzięki nim uporządkować swoją przestrzeń biurową. Półki pozwolą na wykorzystanie pustej przestrzeni na ścianie i utrzymanie porządku w strefie biurka. Możesz te półki zrobić samodzielnie, wykorzystując deski, drewniane skrzynki, elementy z europalet czy też wiklinowe koszyki mocowane na skórzanych pasach. Najprostszym sposobem na ukryte mocowanie półek jest zastosowanie kleju montażowego. Sprawdzi się on zarówno przy gładkich powierzchniach, jak i chropowatych ścianach. Koniecznie sprawdź jego zdolność do udźwigu, by w przyszłości nie było nieprzyjemnych niespodzianek.

Biurko to podstawa

Przy biurku spędzisz większość swojego dnia, więc musisz zadbać o to, by miało odpowiednie proporcje. Musi być wystarczająco duże, by stanowiło wygodną przestrzeń do pracy i na tyle wysokie, by pomieścić twoje nogi (najczęściej 70-75 cm). Poziom blatu biurka trzeba dostosować do wysokości użytkownika tak, aby odległość pomiędzy dolną krawędzią stołu a siedzeniem krzesła wynosiła około 25 cm. Idealnie biurko powinno mieć co najmniej 120 cm szerokości. Większość ludzi pracuje przy biurku o szerokości 150 cm, uważając je za najwygodniejsze. Takie biurko bez problemu pomieści laptopa, różnego rodzaju przyborniki i organizery, zostawiając odpowiednio dużą przestrzeń na ułożenie dłoni i łokci tak, aby przedramiona tworzyły z osią ciała kąt 90°. Umieszczenie biurka przy ścianie jest powszechnym wyborem, szczególnie gdy przestrzeń jest ograniczona. Jeśli jednak zamierzasz przyjmować klientów lub gości w swoim domowym biurze, to ustawienie biurka na środku pokoju, naprzeciw drzwi, będzie lepszym rozwiązaniem. Pamiętaj wówczas o dodatkowych krzesłach. 

Domowe biuro: dobrej jakości krzesło

Praca w biurze wiąże się ze spędzaniem wielu godzin na krześle w pozycji, która zwiększa obciążenie kręgosłupa. Chcąc uniknąć rozwoju lub pogłębiania problemów z plecami, musimy zainwestować w ergonomiczne krzesło biurowe, które wspiera dolną część pleców i promuje dobrą postawę. Wysokość siedziska powinna być regulowana. Jeśli będzie na poziomie 40-55 cm nad podłogą, pozwoli to na położenie stóp płasko na podłodze, z udami ustawionymi poziomo, a ramionami nawet na wysokości biurka. To pozycja wspierająca kręgosłup. Siedzisko musi być wystarczająco szerokie i głębokie, aby użytkownik mógł usiąść z plecami opartymi o krzesło, pozostawiając od 5 do 10 cm między tyłem kolan a siedziskiem. Ergonomiczne krzesło powinno być regulowane na wysokości odcinka lędźwiowego, aby osoba siedząca mogła uzyskać odpowiednie dopasowanie wspierające wewnętrzną krzywiznę dolnej części pleców. Nie bez znaczenia jest materiał siedziska. Warto postawić na tkaninę oddychającą. Najlepszą opcją jest krzesło z regulowanymi podłokietnikami, które zapewniają możliwość rozluźnienia ramion.

Kombinacja świateł

Światło w domowym biurze jest twoim przyjacielem, nieocenionym wsparciem dla zmęczonych oczu. Jeśli to możliwe, zaaranżuj swoje miejsce do pracy w tej części domu, gdzie masz dostęp do naturalnego światła i przyjemnego widoku. Ustaw biurko twarzą do okna lub w miejscu, w którym światło nie będzie miało wpływu na ekran komputera. W pracy musisz unikać oślepiających odblasków. Jeśli zdecydujesz się na zasłony, półprzezroczyste rolety lub żaluzje, nie tylko zredukujesz odblaski bez zaciemniania pokoju, ale i będziesz mieć kontrolę nad atmosferą panującą w biurze.  Pamiętaj, że efekt świetlny wzmacniają lustra i jasne ściany.  Naturalne światło jest fantastyczne, ale wieczorową porą potrzebuje wsparcia. W końcu nie każdy pracuje od 8.00 do 16.00. Najbardziej odpowiednia będzie kombinacja oświetlenia zadaniowego, górnego i stołowego. Dobre oświetlenie górne zapewni lampa sufitowa lub otwarte lampy podłogowe umieszczone w rogach pokoju. Bezcieniowe oświetlenie biurka to zadanie dla lampki biurkowej. Warto zadbać o to, by lampy miały wbudowane ściemniacze.

Domowe biuro: telewizor w roli monitora

Jeśli nieporęczny monitor biurkowy psuje twoją koncepcję aranżacyjną, wymuszając zmianę upatrzonego miejsca, w którym miało powstać domowe biuro, w ogóle porzuć ten pomysł. Wykorzystaj telewizor. Łatwa transmisja dźwięku i obrazu za pośrednictwem jednego medium, jakim jest kabel HDMI i dzięki montażowi wejścia HDMI w każdym telewizorze, pozwala ci na takie rozwiązanie.  Powinni skorzystać z niego właściciele niewielkich mieszkań. Wykorzystanie telewizora w roli monitora pozwala na zaoszczędzenie miejsca, gdyż spełnia dwie funkcje – monitora i odbiornika telewizji.

Kolor ściany

Jeśli czujesz, że twoje domowe biuro nie jest kompletne, czegoś mu brakuje i dlatego ciężko ci poczuć, że znajdujesz się w przestrzeni, gdzie trzeba wytężyć umysł, mimo że na nogach kapcie, to warto zadbać o to, by strefa pracy jakoś się odróżniała od części, gdzie przebywają pozostali domownicy. Najszybszym sposobem jest pomalowanie ściany na odważniejszy kolor, który będzie działać na ciebie zarówno pobudzająco, jak i motywująco.

Rośliny i sztuka

Rośliny pozwalają nie zwariować. Nie ma w tym stwierdzeniu odrobiny przesady. Przypomnij sobie, gdzie najlepiej odpoczywasz na wakacjach i od czego uciekasz. By z czasem twoje biuro nie zabijało chęci do pracy jednostajnością, uzbrój się w kojącą dla oczu zieleń. Rośliny niezawodnie rozjaśniają każdą przestrzeń, dbając również o jakość powietrza.  To sposób na energię i konta ze światem zewnętrznym, z naturą na co dzień. Wystój domowego biura nie może rozpraszać. Pustka jednak nie wpływa na nas zbyt pozytywnie. Warto wprowadzić do swojej strefy roboczej nieco sztuki. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na obrazy, fotografie, czy też rysunki, nie powinny one być zbyt krzykliwe zarówno w formie, jak i kolorystycznie. Mają uprzyjemniać nam pracę, nie odwracając jednocześnie naszej uwagi.

Domowe biuro: zagraj teksturą

Aranżując domową przestrzeń biurową, dbasz o to, by miejsce do pracy sprzyjało skupieniu. Słusznie! W praktyce oznacza to ograniczenie wszelkich elementów rozpraszających i stosowanie stonowanej palety kolorów. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Jeśli jednak chcesz przy nim trwać, bo brak ci odwagi, by zastosować mocniejsze akcenty, wówczas polecamy zagranie teksturą. Połączenie przytulnego dywanu z biurkiem o drewnianym lub szklanym blacie i krzesłem wyściełanym naturalną tkaniną może stać się sposobem na wprowadzenie do biurowego zakątka dynamiki, która ożywia, ale nie rozprasza.

Zawsze pod ręką

Twoje domowe biuro musi być łatwe w użyciu, co w praktyce oznacza pozostawienie wszystkiego, co niezbędne do pracy w zasięgu ręki. Nie zostawiaj biurka zupełnie pustego, by nie tracić czasu na sięganie do szuflad, wstawanie, by coś sięgnąć z półek nad biurkiem lub szperanie w szafie.  Co w zasięgu ręki i wzroku, to w zasięgu umysłu. Tak to działa.

Osobiste akcenty

Aby twoje biuro było przestrzenią, w której dobrze się czujesz, zadbaj o to, aby było w nim czuć twoją rękę, osobowość i to, co kochasz. To przestrzeń, w której możesz wprowadzać osobiste akcenty, zupełnie niezwiązane z pracą, o ile wpłyną one pozytywnie na twój nastrój, przyczyniając się, chociażby do większej energii, z jaką będziesz wykonywać pracę. Niestandardowe uchwyty na ołówki, oryginalne dozowniki taśmy, figurka przedstawiająca ulubionego bohatera filmowego czy też mały biurkowy robot – wszystkie chwyty dozwolone, o ile efekt jest wart podejmowanych wysiłków.

biuro Kourtney Kardashian

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
52 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *