fbpx
Aranżacja wnętrz

Czym się charakteryzują okna drewniane? Wyjaśniamy

• Zakładki: 8


Okna drewniane, dzięki stale udoskonalanym procesom produkcji, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Są trwałe i stabilne, nie odkształcają się pod wpływem warunków atmosferycznych, dlatego sprawdzą się do wykonywania konstrukcji wielkogabarytowych. Ponadto okna drewniane wyróżnia elegancki, ponadczasowy design.

Okna drewniane – materiał wykorzystywany w produkcji

Obecnie okna drewniane produkowane są z kilku gatunków drewna, również tych egzotycznych. Wytwarza się je z tzw. kantówki, czyli drewna klejonego warstwowo. Profile okien drewnianych zwykle zbudowane są z czterech grubych warstw i są dobierane tak, by układ słojów w poszczególnych warstwach był naprzemienny. Dzięki temu okna drewniane nie odkształcają się (np. w wyniku wahań temperatury czy zmian wilgotności), są wytrzymałe i sztywne. Oferowane są również okna drewniane z profili klejonych z drewna o różnej twardości – zewnętrzne warstwy wykonane są z twardszego gatunku drewna, a wewnętrzne – z miękkiego.

Na rynku dostępne są również okna drewniane wytwarzane w technologii I-tec Core (wysokogatunkowe drewno klejone warstwowo, ale przy tym relatywnie elastyczne). Pierwotnie rozwiązanie to stosowano m.in. w belkach dachowych i elementach do budowy domów prefabrykowanych. Dzięki tej technologii poprawiono stabilność okien drewnianych i wytrzymałość na zginanie oraz umożliwiło wykonywanie konstrukcji o większych wymiarach.

Okna drewniane pokrywa się ekologicznymi lakierami w kilku warstwach, a każda z nich spełnia określoną funkcję. Nowoczesne okna drewniane nie potrzebują już tak częstej renowacji, ponadto charakteryzuje je wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna.

Budowa okien drewnianych

Aby okna drewniane mogły spełniać obecnie obowiązujące przepisy dotyczące izolacyjności termicznej produkowane są wyroby o grubszej ramie, które umożliwiają montaż cieplejszych pakietów szybowych. Producenci oferują np. okna drewniane, których grubość ram wynosi 92 mm (a nawet 100 mm), co umożliwia szklenie pakietami o gr. nawet 54 mm. Zabieg ten zwiększa wytrzymałość ramy, umożliwiając tym samym wykonywanie okien drewnianych wielkogabarytowych.

Na rynku dostępne są również okna drewniane wykonane z ram ze szczelinami oraz takie, w których drewno połączono z materiałem termoizolacyjnym. Najczęściej jest to pianka poliuretanowa umieszczona w środkowej części profilu, która poprawia parametry termoizolacyjne. Wykorzystywane są również wkłady ze styropianu lub aerożelu.

Nowatorskim rozwiązaniem jest stosowanie prenitu do budowy ram okien drewnianych. Jest to materiał funkcjonalny na bazie sztywnej pianki poliuretanowej o dużej termoizolacyjności, nadaje się na kantówki okienne i poszerzenia ram. Jego zastosowanie pozwoliło uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjne okna drewnianego przy przekroju ramy i skrzydła 88 x 80 mm.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *