Co polskie prawo mówi na temat grzebania zwierząt w przydomowym ogrodzie lub na działce? Czy można to robić? Jeśli nie – dlaczego i jakie są alternatywy? Przeczytaj artykuł i rozwiej wątpliwości, aby pochować zmarłego pupila legalnie.
Pochówek psa w świetle prawa
Zgodnie z prawem zmarłe zwierzę – czy to psa, czy innego pupila – wolno pochować jedynie na terenie do tego przeznaczonym: cmentarzu dla zwierząt. Surowo zabronione jest grzebanie zwierząt w lesie, parku, na polu. Niestety nawet osoby posiadające dom z ogrodem lub ogródek działkowy nie mogą pochować w tych miejscach zwierzęcia. Wykrycie samowolnego pogrzebania pupila na terenie innym niż cmentarz zwierzęcy skutkuje grzywną do 1000 zł.
Kremacja psa czy pochówek w trumnie?
Podobnie do zwłok ludzkich ciało psa można skremować bądź umieścić w trumnie. Tak przygotowanego pupila grzebie się na cmentarzu dla zwierząt. W przypadku skremowania psa urnę można też zabrać do domu i np. postawić w pokoju. Niektóre osoby przerabiają prochy na biżuterię, figurkę, inny drobiazg.

Cmentarz dla zwierząt – tradycyjny, wirtualny
Jeżeli nie pogrzebiesz psa na cmentarzu dla zwierząt, tylko zostawisz ciało w lecznicy weterynaryjnej, nie będziesz mógł odwiedzać pupila 1 listopada, w święta czy urodziny. Istnieje jednak inne miejsce, w którym uczcisz pamięć psa: cmentarz online dla zwierząt. Tutaj wykupisz wirtualną mogiłę, opublikujesz zdjęcie i dane zwierzęcia, dodasz opis ulubionego wspomnienia związanego z psem. W razie chęci zapalisz internetowy znicz lub ozdobisz nagrobek wirtualnymi kwiatami.
Artykuł powstał we współpracy z wirtualną nekropolią https://www.wirtualnycmentarz.pl/.
Zdj. Shutterstock