fbpx
Wokół domu

Jak osłonić taras lub balkon przed wścibskimi spojrzeniami?

• Zakładki: 64


Mieszkając na osiedlu lub w otoczeniu innych zabudowań warto zabezpieczyć taras od ulicy albo balkon w bloku przed sąsiadami. Osłona powinna pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale również estetyczną. W takim charakterze idealnie sprawdzą się np. mata, altana, parasol ogrodowy, a nawet rośliny. Co wybrać, aby móc cieszyć się prywatnością na własnym terenie? Podpowiadamy.

Jak osłonić taras od sąsiada? Zwróć uwagę na te kwestie

Aby osłonić taras lub balkon w bloku przed wzrokiem postronnych osób, pod uwagę warto wziąć to, jaki stopień ochrony nas interesuje. Istotne jest to, czy:

  • chcemy stworzyć pełną zabudowę, czy raczej chodzi o bardziej dyskretne rozwiązanie;
  • osłona ma chronić jedynie przed wścibskimi spojrzeniami, czy również przed zmiennymi warunkami pogodowymi, jak słońce, deszcz lub wiatr.

Rodzaj osłony warto dobrać pod kątem kształtu balkonu czy tarasu. Jeśli jest na przykład okrągły, zastosowanie niektórych rozwiązań, jak panele drewniane, może być mocno utrudnione, a nawet zupełnie niemożliwe. Należy też wziąć pod uwagę piętro, na którym znajduje się taras czy balkon. Jeśli jest położone wysoko, wystarczy poprzestać na niewielkiej zabudowie.

Dobrze jest nie przysłonić sobie całkowicie widoku na otoczenie domu czy bloku. Dzięki temu zachowamy wrażenie przestronności.

Zdjęcie: IStock

Do osłony tarasu świetnie sprawdzą się panele ogrodzeniowe i maty osłonowe

Do osłony tarasu znajdującego się w ogródku albo balkonu położonego na jednym z niższych pięter wystarczą panele ogrodzeniowe. W sprzedaży są na przykład płyty:

  • drewniane;
  • ażurowe;
  • wiklinowe.

Panele ogrodzeniowe mogą mieć różne wymiary i wzornictwo. Niektóre zakończone są dekoracyjnymi elementami. Za ich pomocą można stworzyć zabudowę na całej długości balkonu lub tarasu albo tylko na niektórych jego fragmentach. Ich zalety to duża estetyka i łatwy montaż, przy czym w przypadku płyt drewnianych trzeba pamiętać o regularnej impregnacji.

Innym sposobem na to, aby osłonić taras od sąsiada, są maty wykonane z bambusa lub tworzywa sztucznego. Prezentują się bardzo efektownie i można je łatwo zamontować za pomocą drucików czy opasek uciskowych. Bez problemu da się je dopasować dzięki możliwości przycięcia do pożądanej wysokości.

Zdjęcie: IStock

A może markiza, pergola lub altana ogrodowa? 

Świetna maskownica na taras czy balkon to markiza. Jej dużą zaletą jest to, że w dowolnym momencie można ją rozwinąć i zwinąć. Doskonale sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy chce się zabezpieczyć przed wzrokiem sąsiadów mieszkających na wyższych piętrach.

Równie funkcjonalny jest parasol ogrodowy. Ze względu na niewielkie wymiary i wagę można go postawić nawet na niedużym balkonie czy tarasie. Zaletą jest możliwość schowania w domu, na przykład w okresie jesienno-zimowym, dzięki czemu nie ma ryzyka, że uszkodzi się pod wpływem silnych opadów śniegu albo wiatru. Jednak parasol daje tylko niewielką ochronę przed wścibskimi spojrzeniami, dlatego warto go zastosować w formie uzupełnienia dla innych rozwiązań.

Świetnym sposobem na to, jak osłonić taras od ulicy, jest aluminiowa czy drewniana pergola. Pomiędzy słupkami zamocowanymi do ścian można umieścić ażurowe panele albo tkaniny, natomiast dach może zostać wykonany z wytrzymałego poliwęglanu, a nawet gontu.

Dobrym pomysłem jest również budowa altany. Może być konstrukcją wolnostojącą, ale też zostać przymocowana do ścian budynku. Odpowiednią trwałość zapewni drewno bądź aluminium. Altana może mieć zabudowane wszystkie lub tylko niektóre ściany. To świetny sposób na ochronę zarówno przed wzrokiem osób postronnych, jak i zmiennymi warunkami pogodowymi.

Pomoc w stworzeniu projektu i wykonaniu pergoli albo altany ogrodowej zapewnią odpowiedni fachowcy. Można ich znaleźć np. w serwisie usługowym Majsteria.pl.

Rośliny to efektowna osłona balkonu przed sąsiadami

Jak osłonić balkon od sąsiadów stosunkowo niedużym nakładem czasu i środków? Może sprawdzić się zasadzenie krzewów czy kwiatów, które będą stanowiły efektowną ozdobę budynku. Warto rozważyć:

  • stworzenie ogrodu wertykalnego – zielona ściana może być zarówno przymocowana, jak i mieć charakter wolnostojący; do jej zaaranżowania posłużą na przykład metalowe kratki, po których będą się pięły rośliny, albo panele ścienne ze sztucznymi roślinami;
  • postawienie na balkonie lub tarasie dużych donic z roślinami ozdobnymi – najlepiej sprawdzą się gatunki, które szybko rosną i są łatwe do uformowania; przykładem jest jałowiec pospolity.

Można również zdecydować się na posadzenie krzewów bezpośrednio w ziemi. W tym wypadku świetnie sprawdzą się tuje.

Skuteczna i efektowna osłona tarasu czy balkonu przed sąsiadami oraz przechodniami nie jest trudna. W takim charakterze można wykorzystać panele ogrodzeniowe, maty bambusowe, markizę czy parasol ogrodowy. Świetnie zaprezentują się też rośliny. W przypadku tarasu nie ma również przeszkód, aby zbudować altanę ogrodową bądź pergolę.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
79 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *