fbpx
Budowa domu

Co to jest podbitka dachowa? Najważniejsze informacje

• Zakładki: 11


Podbitka dachowa zwana także podsufitką jest elementem wykończeniowym dachu. Możemy go zaobserwować od spodu w miejscach, gdzie dach wystaje poza obrys ścian. Pełni ona funkcję zarówno estetyczną jak i ochronną, dlatego trzeba dokonać dobrego jej wyboru przy stawianiu nowego budynku lub remontowaniu starszej budowli.

Podbitka dachowa – rodzaje

Stosowane są trzy główne rodzaje podbitki dachowej:

  • podbitka dachowa z drewna – najpopularniejsza i najbardziej ozdobna wersja podbitki. Najczęściej wykonywana z drewna drzew iglastych. Wymaga regularnej konserwacji;
  • podbitka dachowa z blachy – prosta i dobrze chroniąca podbitka wykonana z blachy;
  • podbitka dachowa z tworzyw sztucznych – może być wykonana z PVC i tym podobnych materiałów. Najłatwiejsza w montażu i niewymagająca żadnych zabiegów konserwacyjnych;

W każdym z tych rodzajów podbitki musimy dobrać odpowiedni kolor pasujący do koloru pokrycia dachowego oraz stolarki okiennej i stylu naszego domu. Podbitka z drewna jest najbardziej dekoracyjna wymaga jednak lakierowania jej co kilka lat, aby utrzymała swój wygląd. Podbitki z blachy i z PVC są znacznie mniej wymagające i sprawią nam zdecydowanie mniej kłopotów.

Podbitka dachowa – czy trzeba ją zamontować?

Często spotykamy domy bez podbitki, wtedy widoczne są elementy konstrukcyjne dachu. Naraża to zwłaszcza drewniane belki na działanie wilgoci, słońca czy też mogą się w zakamarkach konstrukcji zagnieździć bardzo brudzące ptaki. Z tego względu lepiej jest zdecydować się na montaż podbitki dachowej, która jednocześnie podniesie walory estetyczne naszego domu.

Dodatkowe funkcje podbitki dachowej

Poza osłoną dachu od spodu podbitka może pełnić także inne funkcje. W podbitce dachowej dość często spotykamy się z zamontowanymi na przykład lampami, kamerami czy czujnikami systemów alarmowych. Poprzez podbitkę dostaje się także powietrze do szczeliny wentylacyjnej dachu, właśnie dlatego są w niej umieszczone specjalne otwory albo już gotowe elementy ze szczelinami.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *