fbpx
Aranżacja wnętrz

3 błędy popełniane podczas wieszania zasłon

• Zakładki: 9


Zasłony to ważny element wystroju wnętrz. Jedni widzą w niech wyjątkową dekorację okna, która ożywia pomieszczenie kolorem, wzorem i fakturą materiału, dla innych ważna jest funkcjonalność, czyli ochrona pomieszczenia przed słońcem i spojrzeniami ciekawskich. Źle powieszone nie wywiązują się dobrze z powierzonej im roli. Poznaj 3 najczęściej popełnianie błędy podczas wieszania zasłon i dowiedź się, jak je naprawić.

Błąd 1: Wybieranie zbyt wąskich zasłon

W przypadku zasłon mniej wcale nie oznacza więcej.  Jeśli szerokość wieszanego na karniszach materiału będzie nieodpowiednia, zasłony nie będą w stanie dobrze spełnić jednej z podstawowych funkcji, tj. blokowania dostępu światła, zapewnienia cienia. O ile czasami przyjemnie jest być obudzonym przez promienie słońca, o tyle przerwanie popołudniowej drzemki regeneracyjnej z powodu oślepiającej jasności jest raczej ostatnią rzeczą, jakiej chcesz. Przed zakupem zasłon musisz upewnić się, że materiał jest wystarczająco szeroki, by w razie potrzeby zakryć całe okno.  Możesz nawet lekko przesadzić. Ważne, by materiału nie zabrakło. Zmierz długość karnisza i skorzystaj z prostego wzoru. Jeśli zasłony mają marszczyć się słabo, długość karnisza pomnóż przez 1,5. Gdy chcesz, aby materiał był gęsto namarszczony, długość karnisza pomnóż przez 2,5. Jeśli ma być naprawdę mocno namarszczony, to długość karnisza mnożymy przez 3.

Błąd 2: Kupowanie zbyt długich (lub krótkich) zasłon

Zbyt krótkie zasłony będą wyglądać dokładnie tak samo, jak za krótkie spodnie, spod których wystają skarpetki. Sprawią, że pomieszczenie wyda się mniejsze, a sufit niższy. Co prawda długie zasłony sprawiają, że pomieszczenie wydaje się wyższe, ale nie jest to rozwiązane pozbawione wad. Zasłony ciągnące się po podłodze mogą stanowić zagrożenie, łatwiej zbierają kurz i zakłócają przepływ ciepłego powietrza – wszystko przez to, że zasłaniają grzejnik. Najlepszą opcją będą zasłony unoszące się tuż nad podłogą. Aby znaleźć odpowiednią długość zasłon, zmierz odległość od podłogi do miejsca, w którym zawiesisz drążek i wybierz jedną z trzech dostępnych na rynku długości, która jest najbliższa otrzymanemu pomiarowi.

Błąd 3: Niewłaściwe umieszczenie karnisza

Jeśli źle powiesisz karnisz, zbyt blisko górnej krawędzi ramy okiennej, możesz sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się mniejsza, niż jest w rzeczywistości. Pamiętaj, by karnisz był szerszy niż okno.  Dzięki temu będziesz mógł odsunąć zasłony na bok, poza ramę okna, sprawiając, że przestrzeń wyda się większa.  Ponadto nie może być zamontowany na równi z oknem.  Niezależnie od tego, czy montujesz go do ściany, czy też sufitu, drążek powinien wystawać poza szerokość okna od 15 cm do 25 cm. Wsporniki należy montować minimum 5 cm nad oknem.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
26 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *