fbpx
Budowa domu

Wykopy pod fundamenty, czyli początki budowy domu

• Zakładki: 16


Jedną z pierwszych prac wykonywanych na placu budowy domu jednorodzinnego są wykopy fundamentowe. W systemie gospodarczym możemy wykonać je samodzielnie.

Wtedy powinniśmy wiedzieć wszystko a temat tego, jaka powinna być głębokość wykopu pod fundament, jakie są rodzaje wykopów, a także co robić, gdy pojawi się woda w wykopie pod fundamenty.

Rodzaje wykopów pod fundamenty

Decydując się na prace budowlane we własnym zakresie, powinniśmy poznać chociaż podstawy, jak powinny wyglądać wykopy pod fundamenty, a także jakie rodzaje fundamentów wymieniamy. Jeżeli chodzi o ich wymiary, to pod tym względem możemy wymienić:

  • Wykopy wąskoprzestrzenne – pierwszy typ wykopów wyróżnia się tym, że szerokość ich dna nie może przekroczyć 1,5 metra
  • Wykopy szerokoprzestrzenne – w przeciwieństwie do wykopów wąskoprzestrzennych, szerokość ich dna osiąga powyżej 1,5 metra
  • Wykopy jamiste – to nieduże wykopy fundamentowe. Głębokość fundamentu jamistego oraz jego szerokość nie mogą przekroczyć 1,5 metra.

Wykopy pod fundamenty – co jeszcze musisz wiedzieć?

Zastanawiając się nad tym, jakie rodzaje wykopów powinniśmy zastosować w naszym przypadku, na pewno należy zwrócić uwagę na to, jak bardzo będą głębokie. Głębokość wykopu pod fundament jest uzależniona od tego, jaki rodzaj fundamentu chcemy zastosować. W tym przypadku możemy wyróżnić:

  • Nieduża głębokość wykopu pod fundament – wykopy są płytkie, ponieważ wylewamy w nich ławy oraz płyty fundamentowe
  • Duża głębokość wykopu pod fundament – sprawdzi się w sytuacji, kiedy chcemy zastosować fundamenty pośrednie wykonane na przykład ze słupów

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *