Szyby ornamentowe z wypukłymi wzorami stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szyb. Ciekawa stylistyka połączona z dobrymi parametrami wytrzymałościowymi czyni z nich wyróżniający się element aranżacji. Nadają lekkości wnętrzom, pozwalając uzyskać różnorodne efekty naświetlenia pomieszczeń. Wykorzystywane są zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i miejscach użyteczności publicznej.
Szyby ornamentowe, czyli jakie?
Szyby ornamentowe, znane również jako szyby dekoracyjne, to tafle wykonane ze szkła z wypukłą, ozdobną, ale także ograniczającą widoczność strukturą. Dekoracyjny wzór znajduje się po jednej stronie tafli szkła. Druga strona jest gładka. Rodzaj zdobienia wpływa na stopień przepuszczania światła słonecznego do wnętrz i przezierność (transparentność) materiału.
Jak powstają szyby ornamentowe?
Ornamenty powstają poprzez wytłoczenie na powierzchni szyby wzorów. Płynne szkło walcowane jest między dwoma cylindrami. Na powierzchni jednego z nich znajduje się wypukły wzór, który wytłaczany jest na szybie. Innym sposobem jest piaskowanie szkła z wykorzystaniem urządzeń pod ciśnieniem wyrzucających na taflę ziarenka piasku. Szkło ornamentowe występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Do najpopularniejszych zaliczamy szkło bezbarwne, miodowe i brązowe.

Właściwości szyb ornamentowych
- Minimalizują efekt „brudnych firanek” – dzięki mniejszej przezierności i dekoracyjnym wzorom okna dłużej wydają się czyste.
- Są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- Dzięki warstwie folii laminującej pochłaniają dźwięk.
- Odznaczają się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi.
Typy szyb ornamentowych
Ze względu na typ ornamentu szyby dzielimy na te o wyraźnie wypukłych wzorach, a także szyby o delikatnej strukturze, np. piaskowane. Kolejny podział to szyby niebarwione i kolorowe. Ostatni typ stanowią szyby zbrojone, w których zatopione są cienkie druciki (siatka).
Zastosowanie szkła ornamentowego
Szkło ornamentowane umożliwia optymalne doświetlenie wnętrza i subtelne rozproszenia światła, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności osób w nim przebywających. Znakomicie dopełnia każdą aranżacją. Komponuje się z takimi materiałami jak drewno i stal. Wykorzystywane jest jako element dekoracyjny w meblach, ścianki działowe, obudowa grzejników, ozdoba drzwi łazienkowych, drzwi przesuwne, ściany w biurach, kabiny prysznice, parawany nawannowe i nie tylko.
M.Ś.