fbpx
Ciekawe rozwiązania

Radzimy, jak zrobić stół warsztatowy z drewna?

• Zakładki: 9


Stół warsztatowy to nieodłączny element wyposażenia każdego warsztatu – miejsca, w którym majsterkowicz spędza sporo czasu. Poznaj sposób na własnoręczne wykonanie stabilnego, solidnego, wytrzymałego stołu drewnianego do warsztatu majsterkowicza.

Jako stół do warsztatu służą często tradycyjne biurka, czy stoły – meble przeznaczone do domu. Jako meble domowe spełniają swoje funkcje, jednak jako meble do warsztatu szybko się zużyją. Rolę stołu do warsztatu pełnią także specjalistyczne meble metalowe. Owszem, są one wytrzymałe, jednak ciężkie i nieco zbyt toporne dla zastosowań przydomowych. Optymalnym rozwiązaniem jest zrobienie samodzielnie warsztatowego stołu z drewna.

Stół do warsztatu – wykonanie blatu

Wykonanie stołu majsterkowicza rozpocznij od zrobienia blatu. Dobrym rozwiązaniem jest bardzo gruby blat, który zagwarantuje solidną podstawę do wykonywania prac warsztatowych. Dlatego połącz ze sobą dwie płyty OSB – w ten sposób otrzymasz blat o grubości 4 cm. Płyty OSB połącz ze sobą klejem do drewna oraz wkrętami. Pozostaw je na noc zaciśnięte ściskami.

Drewniany stół do warsztatu – rama i nogi

Kolejny etap prac to wykonanie ramy stołu połączonej z nogami. Jeśli drewno jest pełne drzazg, rozpocznij od wyszlifowania desek. Jak już deski na ramę i kantówki na nogi są odpowiednio przygotowane, na obydwu końcach każdej z desek wywierć po dwa otwory. W pierwszej kolejności zmontuj krótsze boki stołu. W tym celu każdą parę nóg połącz deską o długości 64 cm. Użyj kleju do drewna oraz wkrętów, które umieścisz w wywierconych wcześniej otworach. Następnie połącz boki dwoma deskami o długości 105 cm. W środku górnej ramy zastosuj deskę, która usztywni całość. Dolną część ramy ustabilizuj dwoma deskami o długości 119 cm, przykręcając je do wnętrza nóg. Zamocuj do nich deski o długości 64 cm co 1 cm każda – będą stanowić dolną półkę.

Połączenie ramy i blatu

Ostatni etap prac to połączenie blatu i ramy stołu. Do górnej ramy przytwierdź koleje dwie deski. Będą one pełnić rolę zarówno usztywniającą całą konstrukcję, jak i posłużą jak elementy do przymocowania blatu. Teraz możesz już umieścić blat na ramie. Pamiętaj, aby dokładnie odmierzyć i wyrysować odległości, na jakie blat ma wystawać poza ramę. Blat do ramy stołu przymocuj przy użyciu wkrętów. Dobrym rozwiązaniem podczas skręcania blatu jest ustabilizowanie go ściskami – dzięki temu nie będzie się przesuwał.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *