fbpx
Aranżacja wnętrz

Płyty granitowe płomieniowane – właściwości i zastosowanie

• Zakładki: 17


Granit wykorzystywany jest w budownictwie i branży wykończeniowej na szeroką skalę. Jedną z metod obróbki stosowaną w przypadku tego surowca jest płomieniowanie, które ma nadać mu szczególnych cech.

Co to jest granit płomieniowany?

Płomieniowanie jest szczególnym rodzajem obróbki polegającym na poddaniu kamienia działaniu bardzo wysokiej temperatury. Proces ten ma kilka etapów. Pierwszym z kroków jest zawsze zwilżenie granitu wodą. Następnym skierowanie na niego płomienia ze specjalnego palnika, co ma prowadzić do pęknięcia oraz rozpadu minerałów zawartych w takim kamieniu. Celem tego jest stworzenie szorstkiej powierzchni o wysokiej wytrzymałości, ale bez naruszenia struktury granitu. Ważnym etapem jest też szczotkowanie surowca, które ma na celu pozbycie się pozostałego brudu.

Co zyskuje się poprzez płomieniowanie granitu?

Płyty granitowe płomieniowane to wiele praktycznych cech, które przemawiają za zastosowaniem tego materiału. Mają one przede wszystkim właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu nadają się m.in. na tarasy oraz ścieżki. Dzięki tej technice są też bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Właśnie z tego powodu przez długi czas zachowują swój nienaganny wygląd i stanowią doskonałe podkreślenie dla wyglądu nieruchomości. Warto wspomnieć dodatkowo o wysokiej odporności na działanie wysokich oraz niskich temperatur, co przemawia za zastosowaniem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Gdzie stosuje się granit płomieniowany?

Wiemy już, co to znaczy granit płomieniowany oraz jakie cechy dzięki tej metodzie zyskuje. Gdzie więc sprawdzi się najlepiej? Tak naprawdę można go używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wszystko dzięki temu, że nie tylko ma doskonałe właściwości wytrzymałościowe, ale też świetnie się prezentuje.

Oto jego najczęstsze zastosowania kamienia poddawanego właśnie takiej obróbce:

  • schody zewnętrzne,
  • wykończenie tarasów oraz balkonów,
  • chodniki wokół nieruchomości,
  • podjazdy,
  • krawężniki,
  • elementy wykończeniowe w kuchni oraz łazience,
  • wykończenia nagrobków,
  • krawężniki.

Jak doskonale widać, granit płomieniowany ma naprawdę wiele zastosowań i zdecydowanie warto się na niego zdecydować.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *