fbpx
Ciekawe rozwiązania

Ogrzewanie na podczerwień – wszystko co trzeba wiedzieć

• Zakładki: 6


Będąc w zasięgu promieni słońca, odczuwamy przyjemne ciepło nawet wtedy gdy w powietrzu jest ujemna temperatura. Podobnie działają promienniki na podczerwień. Ogrzewanie na podczerwień jest znane od dawna i jest odpowiednikiem najbardziej naturalnej formy, jaką znamy tj. ciepła ze słońca.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Emisja ciepła podczerwonego odbywa się przez promieniowanie, jest to znane zjawisko fizyczne. Kiedyś popularne piece kaflowe, również oddawały do otoczenia podobne w odczuciu przyjemne ciepło podczerwieni i doskonale się sprawdzały w mroźne dni. Ciepło dostarczane w postaci fal podczerwieni zapewnia równomierny rozkład temperatury we wnętrzu tworząc optymalny klimat i równomierny rozkład temperatur. 

Ogrzewanie podczerwienią nie ogrzewa powietrza a przedmioty, ściany i osoby przebywające w określonym miejscu wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Jest to jedna z głównych zalet ogrzewania podczerwienią w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania konwektorowego, które ogrzewa najpierw powietrze i przez to jest mniej efektywne. Ponadto, w przypadku ogrzewania podczerwienią ciepło odczuwalne jest natychmiast. Nie ma potrzeby czekać aż pomieszczenie się nagrzeje.

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień dzieli się na trzy podstawowe rodzaje, zależnie od długości fali: krótkofalowe (IR-A), średniofalowe (IR-B) oraz długofalowe (IR-C). Upraszczając, im krótsza fala tym intensywniejsze ciepło jest emitowane przez grzejnik. Jednak jednocześnie więcej światła widzialnego jest „wydzielane”. Czyli grzejnik jest bardzo jasny – jak lampa. Często światło to jest bardzo rażące i mało komfortowe. Dodatkowo trzeba pamiętać, że im więcej energii „marnowane” jest na światło, tym więcej trzeba jej dostarczyć, aby komfort cieplny był tak samo odczuwalny. A więc koszty ogrzewania wzrastają. Dlatego warto zwracać uwagę jakie światło dany model promiennika emituje. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *