fbpx
Budowa domu

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – istotne kwestie

• Zakładki: 18


Czy trzeba odśnieżać i myć panele fotowoltaiczne? Wiedza o tym, jak działa instalacja fotowoltaiczna, stała się już powszechna. Równie powszechne są jednak mity krążące wokół zagadnień związanych z domową produkcją energii elektrycznej.

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można odśnieżać – byle delikatnie. Większość użytkowników jednak tego nie robi i ostatecznie śnieg sam zsuwa się z paneli. Wystarczy odczekać od kilku godzin do – maksimum – kilku dni. Przez ten czas produkcja energii i tak będzie znikoma, ponieważ dzień jest krótki, a Słońce jest usytuowane nisko nad horyzontem, więc promieniowanie docierające do paneli fotowoltaicznych ma bardzo małą energię.

Oczywiście, dotyczy to dachów o odpowiednim nachyleniu. Jeśli panele fotowoltaiczne są zamontowane na dachu/konstrukcji wsporczej o bardzo małym kącie nachylenia, należy je odśnieżyć, bo w przeciwnym razie mogą czekać na wznowienie produkcji nawet do wiosny.

Czy konieczne jest mycie paneli fotowoltaicznych?

Są firmy, które w ramach umowy z użytkownikiem instalacji fotowoltaicznej za stosowną opłatą oferują coroczne mycie paneli fotowoltaicznych. Taka usługa jest w miarę zasadna w odniesieniu do farm fotowoltaicznych. Jednak w przypadku instalacji domowych, gdzie często nie ma możliwości podjechania podnośnikiem do krawędzi dachu, raczej się nie sprawdzi. W takich warunkach do mycia paneli fotowoltaicznych jest często używana myjka ciśnieniowa. Inaczej nie da się sięgnąć do najdalej położonych modułów. W efekcie panele fotowoltaiczne położone bliżej krawędzi są narażone na uszkodzenie uszczelnienia między szybą a ramą aluminiową, co rozpoczyna proces ich przyspieszonej degradacji.

Mycie paneli fotowoltaicznych nie ma większego sensu, może z wyjątkiem miejsc, w których występuje naprawdę silne zapylenie. Proces czyszczenia paneli zachodzi naturalnie podczas deszczu, a „generalne sprzątanie” każdej zimy zupełnie za darmo robi śnieg, który – zsuwając się z paneli – zabiera ze sobą wszelkie zanieczyszczenia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
54 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *