fbpx
Materiały budowlane

Naprawa drewnianych elementów

• Zakładki: 19


Gdy mamy do czynienia ze spróchniałym, kruszącym się drewnem, od razu spisujemy je na straty. Niesłusznie. Czasem można sporo uratować, więc warto podjąć wysiłek. Podpowiadamy, jak naprawić elementy drewniane.

Naprawa elementów drewnianych: znajdź przyczynę

Zanim zaczniesz naprawiać drewno, musisz znaleźć przyczynę jego złej kondycji i usunąć ją. Na pogorszenie się stanu drewna wpływają zarówno czynniki atmosferyczne, jak i działanie grzybów oraz bakterii.

Naprawa elementów drewnianych: znajdź spróchniałe fragmenty

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy pod malowaną powłoką ukrywają się spróchniałe elementy, jest mocniejsze naciśnięcie drewna. Jeśli zacznie się uginać pod naciskiem, będzie wydawać się gąbczaste, to znak, że już coś złego się dzieje. Możesz spróbować wcisnąć w drewno nóż o cienkim ostrzu. W ten sposób przekonasz się, jak daleko sięga próchno. Jeśli nóż łatwo wejdzie w drewno, czas na naprawę.

Naprawa elementów drewnianych: ustal, czy spróchniałe drewno można uratować

Usuń całe próchno, by ocenić zakres naprawy. Najbardziej zniszczone kawałki wystarczy lekko trącić ręką, by odpadły. Resztę usuń przy pomocy papieru ściernego lub szczotki drucianej. Oceń, ile zostało z drewna i czy konstrukcja jest wystarczająco mocno, by podejmować się przywracania drewna do życia. Jeśli tak, zacznij działać. Jeśli nie, będziesz musiał wymienić cały element.

Naprawa elementów drewnianych: usuwanie próchna

Po usunięciu pierwszej warstwy próchna warto pozbyć się dodatkowej warstwy drewna o grubości do centymetra. Zyskasz pewność, że został tylko zdrowy materiał. Oczyść drewno z kurzu i pyłu. Powierzchnię przetrzyj zwilżoną szmatką i poczekaj, aż drewno wyschnie. Jeśli drewno było malowane lub bejcowane, musisz usunąć stare powłoki z całego drewna, a nie tylko uszkodzonego elementu – i tak czeka cię ponowne malowanie/bejcowanie.

Naprawa elementów drewnianych: uzupełnianie luk w drewnie

Czas na użycie wypełniacza do drewna. Jeśli uszkodzone są tylko niewielkie fragmenty, wystarczy standardowa szpachla do drewna. Przy większym obszarze do naprawienia, będziesz musiał użyć dwuskładnikowej szpachli do drewna. Masę nakładaj szpachelką. Szpachla musi lekko wystawać ponad drewnianą powierzchnię. Gdy stwardnieje, trzeba będzie ją zeszlifować do poziomu powierzchni drewna – najpierw papierem o średniej gradacji, a następnie o gradacji drobnej.

Naprawa elementów drewnianych: szlifowanie, impregnowanie i nakładanie preparatów nawierzchniowych

Ostatnim etapem naprawy spróchniałych elementów jest nałożenie środka ochronnego, który sprawi, że rozkład drewna nie będzie postępować. Nałóż impregnat techniczny, a następnie lakierobejcę, impregnat lub farbę – wszystko zależy od twoich preferencji.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
118 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *