fbpx
Aranżacja wnętrz

Na co zwrócić uwagę, dekorując okno w kuchni?

• Zakładki: 11


Zasłony w kuchni nie tylko kontrolują dostęp naturalnego światła i zwiększają prywatność. Stanowią również dopełnienie aranżacji, nadając wnętrzu miękkości i przytulności.  Jako że codziennie korzystasz z tej funkcjonalnej przestrzeni, zadbaj o to, by zabiegi okienne były dopasowane do twoich codziennych potrzeb i stylu wnętrza. Na co zwrócić uwagę, dekorując okno w kuchni?  Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dekoruj

Aranżacja okna w kuchni przyciąga wzrok odwiedzających, decydując o ogólnym wrażeniu. Wybierając firanki i zasłony do kuchni, musisz jednak mieć na uwadze fakt, że tkaniny będą narażone na chłonięcie tłuszczu, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Wybieraj mądrze! Jeśli okno w twojej kuchni nie znajduje się w pobliżu głównego blatu roboczego, pozwalając na stworzenie osobnej strefy aktywności, np. kącika śniadaniowego lub siedziska pod oknem, rozważ powieszenie paneli zasłonowych. Aby uzyskać najbardziej dekoracyjny efekt, wybierz tkaniny o przyciągających wzrok kolorach i wzorach.

Zadbaj o prywatność

W kuchni pozwalasz sobie na dużą swobodę w kwestii swojego wizerunku. Poranną kawę pijesz w szlafroku, niedbale związanych włosach itp. Czasami również pozwalasz sobie na lampę wina w momencie przygotowywania posiłków.  Jeśli nie chcesz być podglądany w momencie relaksowania się lub po prostu dochodzenia do siebie po zbyt krótkiej nocy, rozważ szybko zaciągające się zasłony lub żaluzje. Szukaj materiałów, które przepuszczają światło dzienne, jednocześnie blokując widok osobom z zewnątrz. Możesz wypróbować rolety wykonane z półprzezroczystych materiałów lub powiesić panele zasłonowe z przezroczystej tkaniny.

Kontroluj dostęp światła słonecznego

Naturalne światło poprawia nastrój i doświetla pomieszczenie. Niestety może być również szkodliwe zarówno dla człowieka (promienie UVA i UVB), jak i wnętrz. Bezpośrednie, ostre światło słoneczne możesz doprowadzić do wyblaknięcia drewnianej podłogi, zmatowienia wykończeń szafek kuchennych itp.  Aby chronić kuchnię przed nadmiernym nasłonecznieniem, poszukaj zasłon okiennych, które blokują szkodliwe promienie, jednocześnie przepuszczając światło. Zamknięte lamele okiennic i żaluzji (często wykonanych z drewna, winylu lub metalu) również mogą blokować promienie słoneczne. Aby uzyskać dodatkową ochronę, rozważ dodanie ochrony przeciwsłonecznej do samych okien. Wyłóż stare szyby folią samoprzylepną lub antystatyczną. Jeśli zdecydujesz się na nowe okna, wierz te z powłoką niskoemisyjną.

Czyszczenie zasłon

Kuchnia to specyficzne środowisko. Para i tłuszcz, których nie brakuje podczas przyrządzania posiłków, a także wirujące drobinki kurzu mogą przyczyniać się do powstawania bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń. Zasłony do kuchni powinny charakteryzować się odpornością na zabrudzeniu, a ponadto być łatwe w praniu.  Decydując się na inne niż zasłony rozwiązania, zadbaj o to, aby ich konserwacja nie była uciążliwa.  Rolety, żaluzje i inne osłony okienne instaluj na oknach, które są z dala od potencjalnych rozprysków lub wycieków.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *