fbpx
Ciekawe rozwiązania

Mieszkanie pod kontrolą. Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas wyjazdu?

• Zakładki: 20


Materiał partnera Biedronka Home

Chcesz wyjechać na wakacje, ale obawiasz się o swój majątek? Są na to sposoby – można nawet już niedrogim kosztem zabezpieczyć dom czy mieszkanie na czas wyjazdu. Wystarczy inteligentne oświetlenie domu, kamera smart home, czujnik temperatury smart home i inne gadżety.

Do tego warto zastosować kilka dobrych praktyk, które nic nie kosztują, a pozwolą ci poczuć się spokojnie na wakacjach. Sprawdź nasze porady na zabezpieczenie domostwa, gdy nie ma w nim lokatorów!

Zabezpieczenie mieszkania na okres wyjazdu

Kwestia zabezpieczenia mieszkania na okres wyjazdu jest bardzo istotna. W ferworze przygotowań do wakacji, wizyty rodzinnej czy podroży służbowej, nie można zapominać o przygotowaniu domu na czas nieobecności domowników. Dzięki temu nie trzeba będzie się martwić, czy nie doszło do włamania lub sąsiedzi nie zalali mieszkania. Przydatne produkty do zabezpieczenia domowego mienia znajdziesz w ofercie Biedronka Home – i są też one w bardzo dobrych cenach. Zamontowanie kilku ciekawych rozwiązań z zakresu smart home nie zajmie wiele czasu, a da spokój ducha na wszystkie nieobecności. Poznaj kilka technologicznych gadżetów i akcesoriów do systemu smart home.

Systemy alarmowe i monitoring

Mężczyzna monitoruje na tablecie system Home Security
Zdjęcie: Adobe Stock

Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania czy domu są systemu alarmowe oraz monitoring. To kluczowe rozwiązania pozwalające kontrolować, co się dzieje w pomieszczeniach pod nieobecność lokatorów. Wybór systemów alarmowych i monitoringowych jest obecnie ogromny. Możesz wybrać proste alarmy działające na zasadzie czujników ruchu, a możesz postawić na zaawansowany system kamer z dostępem przez Internet i aplikacją mobilną pozwalającą na bieżąco sprawdzać, co się dzieje w domu.

Przygotuj się na urlop

Zainstalowanie systemu alarmowego nie jest czymś, co ogarniesz w kilka godzin przed wyjazdem. Trzeba przygotować się do tego odpowiednio wcześniej, przynajmniej kilka tygodni przed wyjazdem, a najlepiej na około miesiąc przed, jeśli system jest dość skomplikowany. System monitoringu nie jest tani. Można zaprojektować go samodzielnie, wspomagając się kamerami z oferty sklepu internetowego Biedronka Home.

Polecamy szczególnie obrotową, zewnętrzną kamerę smart home Perun EXTRALINK z funkcją wykrywania ruchu i twarzy. Kamera jest bezprzewodowa, ma kolorowy przetwornik obrazu CMOS oraz wysoką rozdzielczość 1296, co zapewnia krystalicznie czyste obrazy i nagrania, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Dodatkowo kamera jest wyposażona w czujniki wykrywające ruch do 30 metrów, tryb nocny i oświetlacz podczerwieni, dzięki któremu automatycznie wykrywa światło otoczenia i włącza tryb nocny, w którym monitoruje odległość do 20 metrów.

Zadbaj o pozory

Jeśli system alarmowy i monitoringu to dla Ciebie za duży wydatek, to przynajmniej zamontuj dobre zamki czy kraty w oknach. To, co prawda, niekoniecznie powstrzyma doświadczonego włamywacza, ale może uczynić włamanie trudniejszym i bardziej czasochłonnym, co zwiększa szanse, że ktoś w porę zauważy, że coś się dzieje. Złodzieja mogą też spłoszyć atrapy kamer, które mogą być takim doraźnym rozwiązaniem, jeśli nie masz akurat czasu i środków by kupić i zamontować prawdziwe kamery.

Smart home i systemy sterowania

Kobieta ustawia alarmy i zabezpiecza mieszkanie na wyjazd
Zdjęcie: Adobe Stock

Zabezpieczeniem domostwa może być też system smart home jak np. inteligentne oświetlenie. Jak zrobić taki system i jak to działa? Czemu może przydać się na czas wyjazdu? System inteligentnego oświetlenie pozwala zdalnie sterować światłem i automatyzować oraz personalizować jego ustawianie. Z użyciem rozwiązań smart home można wprowadzić inteligentne oświetlenie schodów zewnętrznych, ganka czy podwórza, które będzie się zapalać o danej porze dnia, sugerując, że w domu ktoś jest. Podobnie można włączać codziennie światła w domu tak, by z zewnątrz było widać, że ktoś niby jest w domu. W prostszym systemach ustawić można daną godzinę, a w bardziej zaawansowanych włączać światło z poziomu aplikacji mobilnej. Co więcej, niektóre systemy smart home pozwalają włączyć na jakiś czas telewizor, by jeszcze bardziej symulować obecność domowników.

Ciekawym rozwiązaniem jest też czujnik indukcji magnetycznej XIAOMI. Wykrywa otwarcie drzwi oraz okien, a także zmiany oświetlenia, reagując na zmniejszającą się jasność, co pozwala na automatyczne uruchamianie inteligentnego oświetlenia. Przyda się zatem nie tylko w czasie nieobecności lokatorów. Czujnik XIAOMI Mi Door and Window Sensor 2 można przymocować dosłownie do wszystkiego, co da się otworzyć lub zamknąć. Wszystkie zebrane dane przekazuje za pośrednictwem aplikacji Mi Home/Xiaomi Home, która pozwala połączyć się z innymi inteligentnymi urządzeniami w Twoim domu.

Możesz zatem wpasować czujnik do całego systemu smart home, razem z inteligentnym oświetleniem LED czy inteligentnymi żarówkami. To jeden z top produktów elektronicznych do zamontowania w ramach systemu smart home.

Praktyczne porady: jak przygotować dom przed wyjazdem?

Sama elektronika i gadżety nie załatwią kwestii zabezpieczenia za ciebie – warto jeszcze pamiętać o kilku dobrych praktykach, które uchronią Cię przed przykrymi niespodziankami po powrocie do domu.

  • Zamknij dobrze drzwi i okna: niby oczywiste, ale trzeba pamiętać o tym, by dobrze zabezpieczyć wejścia. Brak właściwego zamknięcia okien lub drzwi może też być potraktowane jako rażące zaniedbanie przez ubezpieczyciela i podstawę odmowy wypłaty odszkodowania.
  • Poinformuj bliskich sąsiadów. Poproś kogoś zaufanego, by zerkał do mieszkania lub domu, dając wrażenie, że ktoś mieszka w czasie Twojej nieobecności.
  • Nie publikuj informacji o wyjeździe w social media: nie wstawiaj zdjęć z wyjazdów w trakcie, dopiero jak wrócisz. Złodzieje przeglądają media społecznościowe by sprawdzić kto jest poza domem. Przy okazji rada – nawet jak jesteś w domu, to nie publikuj fotek z mieszkania, gdzie widać dobrej jakości sprzęty czy drogą biżuterię, bo to też przykuwa uwagę złodziei. Zapamiętują takie lokale i potem czekają na okazję.
  • Nie rozpowiadaj wszystkim naokoło, że wyjeżdżasz, tylko tym osobom, które muszą to wiedzieć.
  • Zakręć wodę i gaz, tak by nie doszło do przecieków lub zalania.
  • Odłącz sprzęty od sieci elektrycznej, aby nie doszło do zwarcia w razie burzy. Ponadto to pozwoli ograniczyć koszty energii.
  • Wyrzuć śmieci i opróżnij lodówkę, tak by nie została przykra woń i nie rozkładały się resztki jedzenia w trakcie Twojej nieobecności.
  • Nie trzymaj na wierzchu wartościowych przedmiotów i gotówki. Nie ułatwiaj potencjalnemu złodziejowi kradzieży. Wartościowe przedmioty i gotówkę trzymaj w sejfie lub na czas wyjazdu przekaz rodzinie lub do banku czy skrytki.

Mieszkanie w czasie nieobecności lokatorów: najlepsze praktyki i rozwiązania

O porządnym zabezpieczeniu mieszkania na czas wyjazdu warto pomyśleć wcześniej – zamontować system alarmowania, monitoring czy oświetlenie smart home i czujniki ruchu, które przydadzą się także na co dzień. Przed samym wyjazdem zaś należy pamiętać o zakręceniu wody, gazu, dołączeniu sprzętu elektronicznego oraz schowaniu kosztowności, poinformowaniu sąsiadów i bliskich osób.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
84 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *