fbpx
Różne

Komu zlecić usługi oznakowania ewakuacyjnego budynku

• Zakładki: 39 • Komentarz: 1


Polskie prawo jasno i restrykcyjnie reguluje sposób, w jaki nieruchomości mieszkalne czy użytkowe powinny być znakowane. Na wypadek zagrożenia pożarowego, odpowiednio rozmieszczone znaki, informacje o drogach ewakuacyjnych i miejscach, gdzie znajdują się gaśnice mogą uratować życie wielu osób. Dlatego na etapie przystosowywania czy wykańczania obiektu tak ważne jest skorzystanie z profesjonalnej usługi oznakowania ewakuacyjnego budynku. Być może znajdziesz wiele firm, które oferują wsparcie w tym zakresie, jednak nie każda ma takie same standardy obsługi klientów. Zanim podpiszesz umowę z wykonawcą, dowiedz się, co proponuje i w jakim zakresie możesz liczyć na jego pomoc.

Co obejmuje usługa oznakowania ewakuacyjnego?

Jako przedsiębiorca prowadzący działalność czy zarządca obiektu nie zawsze musisz wiedzieć wszystko na temat obowiązujących zasad BHP. Tym bardziej że obecnie regulacje dotyczące znakowania nieruchomości zmieniają się co pewien czas. Poza tym wymagania różnią się w zależności od metrażu i układu obiektu, jego przeznaczenia czy liczby osób korzystających z niego. Bez względu na wszystko, priorytetem pozostaje takie oznakowanie przejść, klatek schodowych oraz pomieszczeń, aby w razie jakiegokolwiek zagrożenia znajdujący się w nich ludzie wiedzieli, gdzie się kierować. 

Gdy zabrzmi syrena alarmowa, pojawi się gryzący dym, wybuchnie panika trudno o racjonalne myślenie, czy samodzielne analizowanie sytuacji. Dlatego w takich momentach, kiedy liczy się czas reakcji, ogromnie ważne jest wsparcie osób zagrożonych w podjęciu decyzji – gdzie pójść, żeby znaleźć bezpieczne schronienie. W tym pomogą następujące oznakowania:

 • znaki ewakuacyjne wykonane zgodnie z polskimi standardami,
 • znaki ochrony przeciwpożarowej wykonane zgodnie z przepisami,
 • czytelne instrukcje przeciwpożarowe, instrukcje BHP,
 • dobrze widoczne tablice informacyjne.

Znajdując się w sytuacji niebezpiecznej, Twoi współpracownicy, klienci, goście, rodzina i inni ludzie powinni otrzymać fachową pomoc tak szybko, jak to możliwe. Jednak zanim na miejsce dojadą zaalarmowane służby priorytetem jest znalezienie drogi do wyjścia i pokonanie jej w najkrótszym możliwym czasie. Bez dobrze wykonanej usługi znakowania ewakuacyjnego budynku byłoby to praktycznie niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ:

 • nie każdy dobrze zna budynek i wszystkie przejścia,
 • osoba odczuwająca strach czuje się sparaliżowana, niezdolna do podejmowania racjonalnych decyzji,
 • niektóre z przejść mogą być niedostępne ze względu na panoszący się w nich ogień, dym czy zwalone belki. Znalezienie drogi ewakuacyjnej nie jest wtedy łatwe.

Dlatego, mając czas i sposobność, a także działając zgodnie z literą prawa, warto odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o umieszczenie w obiekcie znaków ewakuacyjnych i ochrony przeciwpożarowej. 

Współpraca z zaufaną firmą

Dobra firma świadcząca usługi znakowania ewakuacyjnego budynków powinna wykonać oględziny obiektu, a następnie zaplanować rozmieszczenie znaków i tablic, dostarczyć je i solidnie zamocować. Taką ofertę proponuje Europoż – firma z Warszawy sprzedająca sprzęt gaśniczy, legalizująca go, wykonująca przeglądy. Taka kompleksowość usług jest ważna – w przyszłości będziesz wiedział, komu zlecić konserwację urządzeń. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Europoż.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Komu zlecić usługi oznakowania ewakuacyjnego budynku

  Napisz komentarz…

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *