fbpx
Ciekawe rozwiązania

Kompostownik z palet – praktyczny poradnik krok po kroku

• Zakładki: 30


Wszelkie organiczne odpady ogrodowe oraz kuchenne są bardzo cennym materiałem organicznym. Po rozkładzie przekształcają się w zdrową, a przy tym żyzną ziemię kompostową. W tym kontekście warto samodzielnie wykonać pojemniki do kompostowania. Takie rozwiązanie nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie, a poza tym ich budowa nie zajmuje duża czasu i jest prosta.

Zakładanie kompostownika

Miejsce kompostowania

Kompostownik zazwyczaj zakłada się w części gospodarczej ogrodu czy działki. Miejsce kompostownika w ogrodzie czy na działce powinno spełniać następujące wymogi:

  • położenie powinno być dostępne szybko, w związku z tym najlepiej, aby kompostownik zbudowany był niedaleko domu czy altany;
  • miejsce do kompostowania należy osłonić przed zbyt dużym nasłonecznieniem oraz podmuchami wiatru;
  • dobrze, aby pojemnik był większy lub zdecydować się na kilka mniejszych, dzięki temu można uformować następną pryzmę, kiedy jeszcze dojrzewa wcześniejsza;
  • kompostownik buduje się na gołym podłożu, to umożliwia przedostanie się organizmom glebowym do kompostowej pryzmy.

Taki ogrodowy kompostownik trzeba obsadzić roślinami, które osłaniają go przed działaniem wiatru. Mogą to być krzewy, a także wysokie byliny lub słoneczniki. Ciekawą ozdobą, a jednocześnie osłoną kompostownika może być np. jednoroczny cyprysik letni. Otoczony roślinami kompostownik z palet, wpasuje się kompozycyjnie w ogrodową zieleń. Harmonizuje się z drewnianymi elementami w ogrodzie. Rozmiary takiego drewnianego pojemnika powinny wynosić: około 1,2 m szerokości i 1,5 m wysokości.

Pomysły na pojemnik do kompostowania

Poniżej przedstawiamy rodzaje kompostowników, które można samemu wykonać lub wykonać samemu:

  • kompostownik murowany – z cegieł jest bardzo trwały;
  • kompostownik z drucianej siatki – praktyczny i trwały sposób na wykonanie kompostownika;
  • kompostownik z desek – ażurowy pojemnik, do wykonania którego posłużyć mogą np. palety;
  • kompostownik z tworzywa sztucznego – gotowe rozwiązanie, zwykle taki pojemnik może przetrwać wiele lat, to zwykle kompostownik zamykany;
  • kompostownik z blachy – zarówno do wykonania samemu, jak i do zakupienia jako gotowy produkt;
  • specjalistyczne kompostowniki termiczne – takie zamykane nowoczesne rozwiązania najszybciej dostarczają gotowej próchnicy.

Jak zrobić krok po kroku kompostownik z palet?

Palety EURO są powszechnie używanymi platformami transportowymi, które umożliwiają przewożenie oraz magazynowanie różnych produktów. Wymiary tych platform wynoszą: długość 120 cm, szerokość 80 cm, wysokość 14,4 cm. Wykonuje się je z drewna zwykle sosnowego lub świerkowego, a rzadziej z topoli. Każda europaleta składa się z 5 desek górnych, 3 płoz oraz 9 klocków. Są one odpowiednio impregnowane. Budowa pojemnika na kompost z palet EURO nie zajmuje wiele czasu. Palety używane można pozyskać np. na budowach, ze sklepowych magazynów itp. natomiast nowe palety znaleźć można w ofertach lokalnych składów drewna czy składów budowlanych. Do jego wykonania potrzebne będą: 4 palety, śruby wraz z podkładkami oraz nakrętkami, wiertarka do połączenia europalet. Narzędzia do samodzielnego wykonania kompostownika są dostępne m.in. w ofertach marketów budowlanych jak np. Castorama, Obi, Leroy Merlin, Bricoman czy Bricomarche.

Jeszcze przed przystąpieniem do montażu kompostownika, trzeba oczyścić podłoże, gdzie ma on stanąć. Przy użyciu śrub mocuje się trzy ścianki kompostownika. Palety należy ustawić w taki sposób, aby ich płozy znalazły się się po stronie zewnętrznej zbiornika. Natomiast część wewnętrzna powinna być jednolita, i nie powinna posiadać żadnych wystających elementów, gdyż te mogły by stanowić przeszkodę w przerabianiu kompostu. Przednią ściankę należy dostawić w taki sposób, żeby stanowiła ona drzwiczki. Mocuje się ją przy użyciu zagiętych gwoździ – te po odchyleniu dadzą możliwość zdjęcia ścianki. Innym rozwiązaniem jest montaż zawiasów – dzięki nim można uzyskać uchylną bramkę. Przednią ściankę można też wykonać poprzez przecięcie palety do połowy – to umożliwia szybki dostęp do pryzmy kompostowej.

Taki gotowy pojemnik ustawia się na podłożu pozbawionym roślin. Wykonany z palet kompostownik jest zazwyczaj zbiornikiem otwartym. Jednak można go też wyposażyć w pokrywę – do tego posłużyć mogą np. deski lub folia. Ponadto pojemnik na kompost wykonany z europalet można w przyszłości rozbudować o kolejne komory. Godnym uwagi rozwiązaniem jest kompostownik trzykomorowy. Jeden pojemnik posłuży do układania materiału na kompost. W drugim pojemniku gromadzić można natomiast kompost przerobiony. Zaś trzeci pojemnik posłuży do gromadzenia dojrzałego, gotowego kompostu. Kompostownik wykonany z palet EURO posłużyć może przez 4 – 5 lat.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
341 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *