fbpx
Budowa domu

Kiedy panele fotowoltaiczne montuje się na gruncie?

• Zakładki: 29


Mikroinstalacje fotowoltaiczne instaluje się najczęściej na dachu lub bezpośrednio na gruncie. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Wybierając miejsce montażu, trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, które zdecydują o skuteczności, a tym samym opłacalności systemu. Czym kierować się przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Rosnące ceny za prąd i większa świadomość ekologiczna Polaków sprawiają, że odnawialne źródła energii, w tym panele fotowoltaiczne, cieszą się wzrastającą popularnością. Energię elektryczną można wykorzystywać tylko do własnych potrzeb (instalacji typu off-grid), ewentualnie przyłączyć do zewnętrznej sieci energetycznej i oddawać w ten sposób nadwyżkę wyprodukowanej energii (instalacja typu on-grid), by później przy niekorzystnej pogodzie ją odebrać. Niezależnie od sposobu jej wykorzystania, warto rozważyć miejsce i sposób montażu paneli.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – plusy i minusy

Tradycyjnie panele fotowoltaiczne montuje się na dachach domów i budynków użytkowych. Za takim rozwiązaniem przemawia wiele argumentów – dobra ekspozycja na światło słoneczne, a jednocześnie możliwość efektywnego zagospodarowania powierzchni dachowych. Jednocześnie montaż jest uzależniony od konstrukcji dachu i pochyłu. Załamania wymagają wykorzystania droższych konstrukcji wspornych, które zapewnią panelom stabilność i optymalny kąt ich nachylenia. Dodatkowe koszty trzeba wliczyć w przypadku instalacji na dachu płaskim. Optymalny kąt nachylenia wynosi tu 40-45º. Na obniżenie efektywności systemu może wpłynąć ułożenie kominów, wywietrzników i innych elementów wystających, które ograniczają panelom dostęp do promieni słonecznych.

Niewątpliwą wadą instalacji dachowych jest gorszy dostęp do paneli i utrudnione wykonywanie konserwacji. Pewne zagrożenia są nieoczywiste: „Występujące na konstrukcji dachu budynku panele fotowoltaiczne, bardzo pożyteczne w warunkach normalnej eksploatacji, stwarzają duże zagrożenie porażenia prądem elektrycznym ratowników podczas działań ratowniczo-gaśniczych w przypadku powstania pożaru” (Źródło: Waldemar Jaskółowski, Julian Wiatr; „Instalacje fotowoltaiczne. Podstawy fizyczne działania. Ochrona odgromowa. Zasady neutralizacji zagrożeń porażenia prądem elektrycznym w czasie pożaru; Zeszyty Naukowe SGSP 2016, nr 59/3/201). Konieczne jest więc zabezpieczenie. Ponadto należy zapewnić ochronę odgromową (niezależnie od usytuowania paneli). Dla wielu osób ważna jest także kwestia estetyki. Nowoczesny wygląd paneli nie każdemu przypada do gustu. W takim wypadku instalacja na dachu sprawi, że mikroinstalacje będą mniej widoczne (wyeksponowane) podczas przebywania na działce. To jednak czynnik dodatkowy, drugiej kategorii. W pierwszej kolejności trzeba kierować się optymalną wydajnością, kosztami montażu, a zatem opłacalnością inwestycji.

Instalacje na gruncie – kiedy się na nie zdecydować?

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, po spełnieniu wskazanych niżej warunków, może zapewnić lepszą wydajność od instalacji dachowej. Miejsce ich montażu powinno być dobrze przemyślane:

  • orientacja (kierunek światła) – panele na gruncie powinno się instalować w miejscach dobrze nasłonecznionych, najlepiej na wystawie południowej lub południowo-zachodniej, w niektórych przypadkach pomóc mogą optymalizatory, kierunek północny nie ma żadnego sensu;
  • otwarty teren – instalacje powinny znajdować się na otwartym terenie, zwłaszcza od strony zachodniej i południowej, nie mogą być zacienione przez dom, budynki gospodarcze czy drzewa, w ostatnim przypadku wydajność paneli obniży się nie tylko wskutek zacienienia, ale także zanieczyszczenia w postaci spadających liści (lub innych elementów);
  • przepływ powietrza – panele nie mogą znajdować się na terenie mocno osłoniętym, ponieważ przepływ powietrza będzie słabszy, należy unikać miejsc pomiędzy budynkami czy składami, przeciąg, tzn. dobra cyrkulacja powietrza, jest potrzebny do chłodzenia i sprawniejszego działania;
  • rodzaj podłoża – panele można instalować na glebach różnego typu, wyjątkiem jest podłoże piaszczyste, w którym ciężkie konstrukcje mogłyby się po prostu zapaść.

Co daje montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie? Jakie są ograniczenia?

Jedną z największych zalet montażu instalacji na gruncie jest możliwość dowolnego jej ustawienia względem słońca i łatwego dopasowanie kąta nachylenia paneli. Dzięki temu można zoptymalizować wydajność. Duże i mało zabudowane działki pozwalają na większe pole manewru. W ten sposób uda się efektywnie zagospodarować nieużywany teren. Jednocześnie trzeba przemyśleć, czy panele nie będą zajmowały cennego miejsca i kolidowały z przyszłymi inwestycjami. To elastyczna sprawa – usytuowanie na gruncie może być zaletą, ale także wadą. Kolejny plus to lepsza wentylacja, co przekłada się na zwiększoną efektywność, zwłaszcza w okresie letnim. Jak podaje 24fotowoltaika.pl, w przypadku mikroinstalacji na potrzeby domu jednorodzinnego nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Zgody wymaga jedynie konstrukcja paneli fotowoltaicznych na stałe przytwierdzona do podłoża. Dotyczy to dużych systemów, o mocy powyżej 50 kWp np.: osadzonych na fundamencie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
71 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *