fbpx
Ciekawe rozwiązania

Jonizacja – w trosce o zdrowie i jakość powietrza

• Zakładki: 22


Pandemia Covid 19 sprawiła, że coraz bardziej zaczęliśmy zwracać uwagę na jakość powietrza, jakim oddychamy, dbając o to, by było wolne od wszelkich wirusów, alergenów, grzybów, roztoczy itp. Z pomocą przyszedł jonizator, który uzupełniając jony ujemne w powietrzu, poprzez wdmuchiwanie ich do pomieszczenia, poprawia jego jakość, tym samym wpływając na nasze samopoczucie.

Stan powietrza w polskich miastach pozostawia wiele do życzenia. Mamy nawet niechlubny rekord, czyli tytuł lidera smogowego rankingu, tj. miasta, w którym odnotowywane zanieczyszczenie powietrza jest największe w Unii Europejskiej. Jak nie trudno się domyślić, nie mamy wielu okazji, by oddychać naprawdę rześkim powietrzem, które sprawia, że samo nabieranie go w płuca, to wielka przyjemność, a i sił do działania jakby więcej. Nie każdy ma możliwość spacerowania po lesie. Za mało u nas wodospadów, a burze nie nawiedzają nas tak często, jakby to było wskazane ze względów zdrowotnych. To właśnie w tych miejscach i przy tej okazji w naturze występuje zjonizowane powietrze. Jest ono efektem rozrywania się cząsteczek wody, których samotne kationy wodoru (jony dodatnie) i aniony tlenu (jony ujemne) krążą w powietrzu, dążąc do przyłączenia się do cząsteczki wody. Jako że większość cząsteczek powietrza na ziemi naładowana jest dodatnio, jonizatory mogą znacząco wpływać na jakość powietrza w warunkach domowych.

Koncentracja jonów ujemnych w różnych środowiskach w cm³:

  • wodospad: 95 000-450 000,
  • lasy, góry, wybrzeża: 50 000-100 000,
  • pola, łąki: 5000-50 000,
  • miasta: 100-2000,
  • mieszkania, biura: 40-100.

Jak działa jonizator?

Uświadomienie sobie istnienia w powietrzu jonów dodatnich i ujemnych jest pierwszym krokiem do zrozumienia działania jonizatora. Kationy są wytwarzane przez urządzenia elektryczne i grzewcze, sieci wysokiego napięcia, przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego, a nawet lakierowaną podłogę. Osiadający na powierzchniach kurz i wszelkie zanieczyszczenia też są nas plus, który tym razem nie jest pozytywny. Podobnie jest z grzybami i alergenami. Zbyt duża ilość jonów dodatnich powoduje powracające problemy z chorobami górnych dróg oddechowych, prowadzać do pojawienia się chorób układu krwionośnego. Jonizator produkuje jony ujemne, które w kontakcie z jonami dodatnimi, do których lgną wszelkie zanieczyszczenia, neutralizują się, przez co kurz, roztocza, bakterie i wirusy opadają na podłogę.

Kiedy jonizować?

Jeśli we własnym domu Twoje oczy łzawią, na skórze pojawia się wysypka, męczy się katar, a dodatkowo pojawiają się duszności, to wielce prawdopodobne, że masz alergię na roztocza. Zakup jonizatora może okazać się rozwiązaniem problemów, bronią w walce z powstawaniem uczuleń. Dla neutralizacji kationów w otoczeniu komputera można użyć niewielkich rozmiarów jonizatora, który przypomina pendrive’a. Umieszcza się go w porcie USB komputera.

Rodzaje jonizatorów:

  • klasyczny zwany ulotowym (ostrzowym) – do emisji jonów ujemnych wykorzystuje wysokie napięcie elektryczne; emituje niewielką ilość ozonu oraz tlenku azotu, co przy dużym stężeniu nie jest korzystne;
  • termoemisyjny – do emisji jonów ujemnych wykorzystuje wolne elektrony z rozgrzanego metalu. Taki jonizator nie emituje ozonu i tlenków azotu, więc jest korzystniejszy dla zdrowia.
jonizator klasyczny – zdjęcie ilustracyjne
jonizator termoemisyjny Comled – zdjęcie ilustracyjne

Na co zwrócić uwagę, wybierając jonizator do domu lub biura?

Oferta jonizatorów powietrza jest szeroka. Decydując się na zakup, należy zwrócić uwagę zarówno na kluczowe parametry, jak i przestrzeganie norm europejskich przy produkcji. Jest to o tyle istotne, że przepisy w innych krajach mogą nie być tak restrykcyjne, jak w UE, więc kupując sprzęt przeznaczony na inny rynek, nie mamy gwarancji, że jest w pełni bezpieczny.

  • Rodzaj urządzenia – 2 w 1 lub 3 w 1. Możemy wybierać między oczyszczaczami powietrza z funkcją jonizacji a nawilżaczami z funkcją oczyszczania i jonizacji, które poprawiają także wilgotność powietrza.
  • Typ jonizatora – do wyboru mamy jonizatory klasyczne i termoemisyjne.
  • Cena – koszt jonizatora zależy od jego funkcjonalności, rodzaju oraz wydajności.
  • Marka – nie jest to regułą, ale zazwyczaj urządzenia znanych marek oferują lepsze parametry.
  • Wydajność – każdy jonizator ma określoną wydajność i jest przystosowany do użytkowania na określonym metrażu.
  • Opinie użytkowników – nim zdecydujemy się na zakup, warto poczytać opinie użytkowników i różnego rodzaju zestawienia tych urządzeń.

Czy jonizatory są skuteczne?

Skuteczność urządzenia w zakresie eliminacji wirusów zależy od zastosowanych typów filtrów oraz współczynnika CADR, który odpowiada za szczelność układu. Cząsteczki koronawirusa Sars-CoV-2 przyjmują rozmiary 0,06 μm do 0,14 μm. Jeśli zatem użyjemy filtrów EPA-12 i HEPA, walkę z wirusem możemy uznać za wygraną. Mają bowiem one zdolność do wyłapywania cząsteczek mniejszych nawet od 0,003 µm. Znakomicie poradzą sobie z innymi rodzajami zanieczyszczeń. Czas osiągnięcia pożądanego efektu jest bardzo długi – od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin – więc warto zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Przyczynia się ona do większej skuteczności jonizacji.

Jonizacja a zdrowie

Zdaniem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Higieny, jonizacja pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Ponadto jony ujemne:

  • zapobiegają przeziębieniom i problemom z astmą i alergią,
  • wpływają na pracę tarczycy,
  • poprawiają koncentrację podczas nauki i pracy,
  • pomagają zniwelować powracające bóle głowy;
  • zmniejszają poziom histaminy (ważne dla alergików i astmatyków)
  • regulują pracę i rytm serca oraz ciśnienie krwi;
  • poprawiają odporność organizmu i witalność komórek.
  • poprawiają jakość snu oraz nastrój i samopoczucie.

Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?

Sama w sobie nie, oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie przeprowadzona. Nie można przesadzić z ilością jonów ujemnych w zamkniętym pomieszczeniu. Należy pamiętać o wytarciu powierzchni po procesie jonizacji, by usunięte z powietrza substancje zostały w pełni zneutralizowane.  Urządzenie używane w prawidłowy sposób nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Jak w każdej sytuacji, ważny jest umiar. Nie należy korzystać z jonizacji zbyt często, gdyż nadmiar ozonu w powietrzu może powodować zawroty głowy, podrażnienia śluzówek, a nawet duszności.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *