fbpx
Budowa domu

Jak wygładzić ściany przed malowaniem? Podpowiadamy

• Zakładki: 10


Ważnym krokiem w przygotowaniu ścian przed malowaniem lub układaniem płytek jest ich wyrównanie. Proponujemy kilka sposobów i materiałów, które możesz wykorzystać do wyrównywania ścian w swoim domu.

Wyrównywanie ścian masą szpachlową

Przed wykańczaniem lub odświeżeniem ścian wewnętrznych przyjrzyj im się dokładnie i określ ich stan. Jeżeli widzisz wyraźne pęknięcia i wgłębienia, do wyrównania ścian zastosuj masę szpachlową. Tak uszkodzone powierzchnie najczęściej spotyka się w mieszkaniach z rynku wtórnego, choć zdarza się, że duże ubytki w ścianach mogą również powstać w trakcie budowy czy wykańczania wnętrz w nowym domu.

Masy szpachlowe to suche mieszanki, które przed użyciem należy rozrobić z wodą, lub produkty w formie past sprzedawane w wiaderkach. Znajdują zastosowanie głównie do wypełniania ubytków, zarysowań i pęknięć w ścianach czy sufitach, ale nie tylko. Masy szpachlowe służą także do wykonywania sztukaterii i spoinowania płyt g-k. Tego rodzaju produkty pozwalają zniwelować duże nierówności (nawet 5‒6 mm jedną warstwą), dzięki czemu skraca się czas i koszty pracy.

Jak wyrównać ściany przy pomocy masy szpachlowej? Na odpowiednio przygotowaną powierzchnię ścian (oczyszczoną z wszelkich pozostałości kleju czy odpadających warstw farby, odtłuszczoną i odpyloną, a także pokrytą gruntem) nakładaj masę szpachlową przy pomocy stalowej, nierdzewnej pacy. Najlepiej nakładać mieszankę na ściany w kierunku od podłogi ku górze. Jednorazowo możesz nałożyć warstwę do około 6 mm. Po wyschnięciu produktu miejsce szpachlowania wyszlifuj papierem ściernym, a następnie nałóż kolejną warstwę i jeszcze jedną, jeżeli będzie tego wymagać powierzchnia. 

Jak wyrównać ściany gładzią?

Nawet pokryte tynkiem ściany w nowym budownictwie często nie wykazują się idealną gładkością. Przed malowaniem warto zatem zadbać, żeby ich powierzchnia była gładka, bo tylko wtedy efekt malowania ścian będzie zadowalający. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie gładzi. Do gładzenia ścian najczęściej stosuje się gładź gipsową, ale na rynku znajdziesz również gładź cementową i cementowo-wapienną, które w przeciwieństwie do wersji gipsowej mogą być zastosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli np. w łazience, pomieszczeniu wc czy pralni. W sprzedaży dostępne są również gładzie polimerowe, których zaletą jest bardzo łatwa aplikacja i możliwość uzyskania wyjątkowo gładkich powierzchni.

Jak wyrównać ściany przy użyciu gładzi? Przed gładzeniem ścian ich powierzchnię należy przygotować w identyczny sposób jak przed szpachlowaniem. Nie zapomnij również o jej zagruntowaniu. Warstwy gładzi nakładaj bardzo starannie. Jedna warstwa powinna być bardzo cienka ‒ około 1 mm. Po wyschnięciu gładź należy przeszlifować papierem ściernym i nałożyć drugą warstwę, jeżeli to konieczne. Po wykonaniu gładzenia możesz sprawdzić gładkość powierzchni, przykładając do ściany w różnych miejscach i kierunkach łatę budowlaną.

Jak wyrównać bardzo krzywe ściany?

Jeśli masz do wyrównania ściany z większymi nierównościami, dobrym rozwiązaniem będą suche tynki. Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych pozwala na szybkie i skuteczne zniwelowanie nierównej powierzchni, a do tego dobrze sprawdza się jako podłoże pod malowanie, tapetowanie lub płytki. Płyty g-k można stosować zarówno do pomieszczeń sypialnych, salonu czy przedpokoju, jak i wnętrz o podwyższonej wilgotności ‒ w tym przypadku należy użyć płyt zielonych, specjalnie przeznaczonych do tego celu.

W jaki sposób wyrównać ściany płytami g-k? Płyty gipsowo-kartonowe można ułożyć na ścianach na kilka sposobów. Jeden z nich polega na przymocowaniu do ściany metalowego stelaża metalowego, do którego mocuje się przycięte na wysokość pomieszczenia płyty g-k. Poszczególne elementy przytwierdza się do stelażu przy pomocy kołków rozporowych.

Druga metoda montażu płyt g-k do ścian zakłada użycie kleju gipsowego i przyklejenie elementów bezpośrednio do podłoża. W tym przypadku najpierw należy oczyścić powierzchnię ze starych warstw odpadającej farby lub tapety, a także odpylić i odtłuścić. Klej nakładaj przy pomocy szpachelki lub kielni na przycięte na wymiar płyty w formie placków w odstępach mniej więcej 25 cm. Po zamontowaniu płyt na ścianach zaszpachluj ich łączenia masą szpachlową.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *