fbpx
Różne

Jak wyczyścić kominek opalany drewnem?

• Zakładki: 7


Kominek to prawdziwy kreator bajkowego nastroju. Gdy jednak szyba pokryta jest sadzą, a reszki popiołu zalegają w środku, czar pryska. Trudno cieszyć się widokiem tańczących płomieni, gdy szyba jest brudna. Kominek wymaga regularnego czyszczenia zarówno ze względów estetycznych, jak i bezpieczeństwa. Czysty kominek w połączeniu z czystym przewodem kominowym minimalizują ryzyko wystąpienia pożaru. Jak wyczyścić kominek opalany drewnem? Podpowiadamy.

Aby dokładnie wyczyścić kominek opalany drewnem, wykonaj poniższe czynności. Kiedy skończysz, bajkowa atmosfera powróci.

Jak czyścić palenisko kominkowe?

Gdy kominek całkowicie ostygnie, rozłóż przed paleniskiem szmatkę lub stary dywanik. Następnie kielnią lub metalową szufelką zbierz popiół do metalowego wiadra. Jeśli masz ogród, możesz użyć go jako nawozu. Sprawdzi się w sadach, na trawnikach, a także w ogrodach warzywnych. Jeśli nie masz, po prostu go wyrzuć, koniecznie do metalowego kosza lub kontenera. Usuń wszelkie metalowe elementy z paleniska. Przy pomocy ręcznego odkurzacza wyczyść palenisko i obudowę kominka. Napełnij butelkę z rozpylaczem zimną wodą i przygotuj sobie dwa wiaderka z ciepłą wodą. Do jednego dodaj dwie łyżki płynu do mycia naczyń. Do drugiego szklankę octu. Spryskaj zimną wodą niewielką powierzchnię paleniska.  Szczotkę do szorowania o sztywnym włosiu zanurz w roztworze z pierwszego wiadra, a następnie posyp solą kuchenną.  Wyszoruj zwilżony obszar. Gąbką zetrzyj resztki sadzy. Drugą gąbkę zanurz w roztworze octu i przemyj nią czyszczoną powierzchnię. Ocet pomaga usunąć wszelkie pozostałości sadzy, zmniejszając zapach dymu.

Jak wyczyścić drzwi kominkowe?

Szklane drzwi kominka mogą gromadzić sadzę. Należy ją regularnie usuwać, aby zapobiec trwałym odbarwieniom. Warto również przyjrzeć się gumowej uszczelce. Jeśli pękła, należy ją wymienić.

Do butelki z rozpylaczem wlej mieszankę octu (szklanka), wody (3 szklanki) i amoniaku (łyżka stołowa).  Zanim przejdziesz do czyszczenia, upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane. Rozpyl roztwór na szybę. Po co najmniej 30 sekundach możesz wytrzeć szybę szmatką lub przy użyciu ściągaczki do szyb. Wytrzyj powierzchnię do sucha, używając czystej ściereczki z mikrofibry. Jeśli sadza na szybie okazała się wyjątkowo trudna do usunięcia, użyj wspomnianego wyżej roztworu, a następnie wyszoruj zabrudzoną powierzchnię gąbką posypaną sodą oczyszczoną.  Luźną sadzę zbierz starą szmatką, a szybę wypoleruj ściereczką z mikrofibry.

Jak często czyścić przewód kominowy?

O ile kominek możesz wyczyścić samodzielnie, o tyle czyszczenie przewodu kominowego lepiej zlecić profesjonaliście. Zanieczyszczony komin oznacza nieprawidłowe spalanie się paliwa i powstawanie trującego gazu.  Przynajmniej raz na kwartał zaproś do domu kominiarza. Wybierze sadzę z komina, wyczyścić go przy pomocy szczotki kominiarskiej, a ponadto sprawdzi szczelność przewodu kominowego. Po zakończeniu prac wystawi stosowny dokument.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *