fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak urządzić niewielkie mieszkanie typu studio?

• Zakładki: 21


Niewielkie pomieszczenie z aneksem kuchennym, z odpowiednio dobranymi meblami, gdzie pokój dzienny i nocny to jedna przestrzeń, która w sposób płynny, czasami niemal niezauważalny, przyjmuje potrzebną w danej chwili funkcję. Lokum, które nie posiada żadnych ścian działowych ani drzwi między pomieszczeniami, z wyjątkiem łazienki. To właśnie mieszkanie typu studio, nazywane również kawalerką.  Jak je urządzić, by stało się przestrzenią wygodną w użytkowaniu?

Zalety mieszkania typu studio

Cena

Ze względu na niewielki metraż mieszkania tego typu dostępne są w atrakcyjnych cenach. To doskonały wybór dla studentów, singli i par, które nie dorobiły się potomka (nie jest to mieszkanie odpowiednie dla wielodzietnej rodziny). Mała powierzchnia wiąże się również z niższą ceną czynszu i na ogół niższymi rachunkami za media. Koszt zakupu mebli i przeprowadzenia remontu również będzie odpowiednio niższy w porównaniu z mieszkaniami, gdzie podział na strefy, pokoje jest wyraźny.

Wielofunkcyjność stref

Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni może sprawić, że każda strefa będzie służyła różnym czynnościom, w zależności od potrzeb. Dla przykładu barek kuchenny może pełnić funkcję blatu roboczego, miejsca do spożywania posiłków lub pracy z laptopem – i to wszystko przy niewielkim wysiłku.

Wszystko w jednym miejscu

Zaleta i wada w jednym. Osoby ceniące minimalizm i nielubiące tracić czasu na sprzątanie docenią. Wielofunkcyjne meble sprawiają, że wszystko może być pod ręką, nie będąc jednocześnie na wierzchu. Przygotowanie takiego mieszkania na wizytę gości nie zajmuje dużo czasu. Tak zwane dni techniczne, czyli czas na gruntowne porządki, zamieniają się w godziny.

Wady mieszkania typu studio

Mała przestrzeń

Mała przestrzeń – dla wielu osób niewielka przestrzeń mieszkalna może być wręcz klaustrofobiczna. Szczególnie niekomfortowo mogą poczuć się w takiej przestrzeni osoby pracujące zdalnie. Brak pomieszczenia, do którego można przejść po pracy, by choć na chwilę zmienić otoczenie i rozgraniczyć życie prywatne i sprawy zawodowe, może być przytłaczający. To przestrzeń, w której mogą czuć się dobrze maksymalnie dwie osoby. W przypadku chęci powiększenia rodziny, na ogół trzeba rozejrzeć się za czymś większym. Osoby lubiące gotować mogą mieć problem ze zbyt małą przestrzenią do eksperymentowania w kuchni i przygotowywania posiłków kilkudaniowych. W takich mieszkaniach zazwyczaj znajduje się aneks kuchenny, które może nie udźwignąć ciężaru sprawy.

Brak prywatności

Jeśli osoby mieszkające wspólnie prowadzą różny tryb życia, mają inny rytm dnia i na dodatek pracują w innym systemie, zacznie się mały problem. Osoba, która musi wstać bladym świtem, może przeszkadzać osobie, która niewiele wcześniej zakończyła swoją pracę i chciałaby odpocząć przed kolejną zmianą. Nie zawsze da się w porę wyłączyć budzik, chodzić na palcach i wykonywać wszystkie czynności niemal po ciemku.

Mało miejsca do przechowywania

Wada i zaleta w jednym (jak już wspomniano). Choć pomysłów na przechowywanie może być naprawdę sporo (wielofunkcyjne meble, składany blat, półki pod sufitem, siedziska i pojemniki w jednym itp.), to w przestrzeni mniejszej niż 25-30 m² nigdy nie będzie tyle miejsca na przechowywanie, jak w mieszkaniu 50-60 m².

Jak urządzić mieszkanie typu studio?

Kuchnia to serce domu

Mieszkanie powinno być dostosowane zarówno do wypoczynku, przygotowywania i spożywania posiłków, jak i pracy oraz realizacji pasji. Musimy zwrócić uwagę na odpowiednie wydzielenie stref funkcjonalnych, przy czym nie powinny być one dzielone za pomocą drzwi lub parawanów. Najtrudniejszym zadaniem jest zaaranżowanie strefy kuchennej często połączonej z jadalnią, która powinna być przestrzenią mniejszą niż salon i sypialnia. Na ogół aneks kuchenny usytuowany jest na jednej ze ścian. Rolę miejsca do spożywania posiłków zazwyczaj tworzy niewielki barek z krzesłami. Może on stać się przestrzenią roboczą podczas gotowania i jak trzeba miejscem do pracy zawodowej.  To nie jest jedyne rozwiązanie. Znakomitym patentem są deski maskujące, które nakłada się na zlew i płytę kuchenną. Warto również pomyśleć o składanej armaturze! Uzyskana w ten sposób powierzchnia może służyć czynnościom wymienionym wyżej.

W kuchni typu studio zestawy naczyń mogą być wyeksponowane na otwartych półkach, które jednocześnie bywają suszarkami. Zastosowanie szafek o gładkich frontach, na dodatek pozbawionych uchwytów, stworzy jednolitą ścianę meblową, nie stanowiąc elementu, który mógłby zdominować ogólną przestrzeń.

Strefa relaksu i spania

Przy małym metrażu kanapa czy narożnik staje się miejscem popołudniowego relaksu, siedziskiem dla gości i łóżkiem do spania. Możemy zdecydować się na materac chowany pionowo, który po postawieniu będzie pełnił funkcję oblicówki ściennej. Materace maskowane w zabudowie meblowej mogą być wysuwane w formie szuflad, zapewniając nam przy okazji kilka dodatkowych schowków. Jeśli studio ma więcej niż 25 m², możemy rozważyć wstawienie do pomieszczenia pełnowymiarowego łóżka sypialnianego – koniecznie takiego, pod którym są szuflady. Innym pomysłem jest łóżko antresola z wbudowanym biurkiem lub miejscem na kanapę, by połączyć dwie strefy – spania i relaksu.

Stół

W salonowej części nie może zabraknąć stołu. Warto zdecydować się na mebel o regulowanej wysokości, który w zależności od potrzeby sprawdzi się jako stolik jadalniany i kawowy. Jeżeli możemy sobie pozwolić na taki luksus jak biurko do pracy, to koniecznie trzeba wybrać wersję z półkami pod blatem. Na rynku istnieją również biurka (czy też całe biura) schowane w składanej szafie. Jeśli wasza praca związana jest głównie z używaniem komputera, warto rozejrzeć się za sofą z wysuwanym podręcznym stolikiem lub ruchomymi podłokietnikami ze stali. Można je tak obrócić, by służyły za podkładkę pod komputer.

Łazienka

To jedyne odizolowane do reszty studia pomieszczenie. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem w takiej przestrzeni jest prysznic typu walk-in, czyli bez kabiny. Nie zajmuje dużo miejsca, a i ze sprzątaniem nie ma kłopotu. Jeśli potrzebujemy osłony, by czuć się komfortowo (np. gdy inny domownik w tym samym czasie korzystania z łazienki), możemy zainwestować w zasłonę prysznicową na prowadnicach lub lekką przegrodę z zadrukowanego szkła albo pleksi. Jeśli montaż umywalki wiązałby się z ograniczeniem przestrzeni ruchowej, trzeba umieścić ją przy kuchni. Oczywiście po wcześniejszym odgrodzeniu przesłoną ażurową z materiału, który będzie pasować do wystroju wnętrza.

Organizacja miejsca do przechowywania

W mieszkaniu typu studio, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, znakomicie sprawdzą się szafy wnękowe i meble wielofunkcyjne. Narożniki wyposażone w niewielkie schowki, dwustronne półki, które tworzą niski regał i dzielą przestrzeń jako meblościanka działowa, pufy ze schowkiem pod siedziskiem, regał-kwietnik, sekretarzyk, który może być jednocześnie toaletką. Im mniejsza przestrzeń, tym większe pole do popisu kreatywności. Na rynku nie brakuje urządzeń, które mają wbudowaną ładowarkę, by ograniczyć ilość kabli w domu i aby dostęp do gniazdka nie stanowił problemu.

Artykuł powstał przy współpracy z Sofario.com

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
65 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *