fbpx
Różne

Jak przechowywać świece, aby służyły nam dłużej?

• Zakładki: 7Niezależnie od tego, czy masz w domu pokaźną kolekcję świec, czy jedynie kilka sezonowych egzemplarzy otrzymanych w prezencie, warto wiedzieć, jak je przechowywać. Nie tylko unikniesz bałaganu, ale i zadbasz o to, by świece nie utraciły swoich właściwości. 

Czy świece się psują?

Większość świec, jeśli jest odpowiednio przechowywana, nawet po kilku latach będzie działać jak nowa. Zawsze jednak muszą być jakieś wyjątki. Jeśli masz w swojej kolekcji świeczki nasycone olejkami eterycznymi i mają one więcej niż dwa lata, po prostu je wyrzuć. Możesz oczywiście zachować je ze względów estetycznych lub sentymentalnych, ale nie wolno ich zapalać po tak długim czasie.  Z biegiem lat świecie sojowe i parafinowe stracą swój atrakcyjny wygląd, zachowując jednak funkcjonalność.

Jak przechowywać świece?

Trzymanie podobnych przedmiotów razem to jedna z najważniejszych zasad porządkowania. Należy jej bezwzględnie przestrzegać. Kolejną zasadą odnoszącą się bezpośrednio do świec jest konieczność przechowywania ich w zamkniętym, ciemnym i chłodnym miejscu. Nie musisz od razu wynosić świec do piwnicy, mimo że to akurat bardzo dobre miejsce. Wystarczy, że wygospodarujesz odrobinę przestrzeni w którejś z szaf lub rozważysz możliwość wstawienia kilku organizerów do wnęki pod schodami.

Przygotowanie świec do przechowywania

  • Przytnij knot w świecy do długości ok. 5 mm.
  • Sprawdź czy na wosku nie pozostały żadne zanieczyszczenia.
  • Gdy knot został przycięty, a świeca oczyszczona, możesz bezpiecznie zamknąć świecę oryginalną pokrywką. Jeśli świeczka nie ma pokrywki, na czas przechowywania owiń górę świecy foliowym woreczkiem. Dzięki temu ograniczysz zbędną dyfuzję zapachu.

.

Jak przechowywać świece? Chroń również pojemniki

  • Świeczki w ceramicznych osłonkach przechowuj w plastikowej torbie, by na dłużej zachować ich zapach.
  • Świece w szklanych pojemnikach z pokrywką mogą stać na półce, o ile będziesz unikać układania ich w stosy. Mogą łatwo przewrócić i stłuc. 
  • Świece stożkowe powinny być przechowywane w oryginalnych pudełkach. To pozwoli im zachować pożądany kształt.  Z kolei pudełka możesz przechowywać w koszu wiklinowym.
  • Świece stołowe mają tendencję do przyklejania się do opakowania. Jeśli nie chcesz, aby zdeformowały się, nie owijaj ich papierem. Po prostu ustaw je pionowo w plastikowym koszu (ułatwia czyszczenie), a sam kosz na półce.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
17 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *