fbpx
Aranżacja wnętrz

Jak prawidłowo oświetlić łazienkę? Na co zwrócić uwagę?

• Zakładki: 14


Odpowiednio dobrane oświetlenie łazienkowe wpływa na komfort użytkowania tego wnętrza oraz bezpieczeństwo osób znajdujących się w łazience. 80% osób starszych doświadcza upadków właśnie w tym miejscu. Umiejętne rozplanowanie źródeł światła i właściwy dobór mocy pozwolą wprowadzić do łazienki odpowiedni klimat, podkreślając walory pomieszczenia. Jak prawidłowo oświetlić łazienkę? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Oświetlenie łazienki: kilka różnych źródeł światła

Łazienka jest miejscem, w którym zaczynamy i kończymy dzień. Codzienna pielęgnacja nie powinna wiązać się z negatywnymi emocjami. Nie można zapominać o tym, że to właśnie światło wyznacza nasz rytm okołodobowy, wpływając na samopoczucie i zdrowie ogólne. Dobry projekt oświetlenia łazienki uwzględnia zarówno światło dzienne, jak i oświetlenie ogólne, toaletki, wanny, prysznica, toalety oraz oświetlenie nocne.  W prawidłowo oświetlonej łazience powinno występować kilka różnych źródeł światła, aby każda ze stref była komfortowo oświetlona.

W łazienkowym oświetleniu powinniśmy uwzględnić:

  • oświetlenie sufitowe – lampa główna powinna imitować naturalne światło – 3600-4000 K;
  • lampy funkcyjne – powinny zostać zamontowane w okolicy lustra i strefy prysznica lub wanny – 4000-5000 K;
  • lampy dekoracyjne – 3200 K.

Jak prawidłowo wybrać lampy do łazienki?

Wybierając oświetlenie do łazienki, zwróć uwagę na normy szczelności IP.  W końcu mamy do czynienia z pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności. Zadbaj o to, aby oprawy były odporne na działanie wody (jej rozbryzgi) i kontakt z ciałami stałymi o wielkości powyżej 1 mm. Unikaj lamp wiszących i dekoracyjnego oświetlenia wolno stojącego w formie lamp podłogowych i stołowych.

Pamiętaj o łazienkowych gniazdkach

Planując rozmieszczenie gniazd elektrycznych, nie możemy zapominać o trudnych warunkach panujących w łazience. Gniazdka muszą wykazywać odporność na wodę i mieć odpowiednio wysoką klasę szczelności.  Gniazdka w strefie suchej, używanej raz dziennie lub rzadziej, montujemy minimum 60 cm od wanny na wysokości 1,2 m od podłogi.  Strefa mokra to miejsca, z których korzystamy nawet kilka razy dziennie, np. umywalka, prysznic. Gniadka, do których będziemy podłączać suszarkę do włosów, golarki i inne tego typu sprzęty, muszą znajdować się w izolowanych obudowach, które zabezpieczają je przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Ponadto powinny mieć  bolce uziemiające i charakteryzować się bryzgoszczelnością. Zgodnie z normami i wymogami prawnymi w mokrych pomieszczeniach mogą znajdować się tylko takie gniazda elektryczne, które mają oznaczenie IP44. Mogą być to modele na- lub podtynkowe.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
28 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *