fbpx
Różne

Jak prać zasłony?

• Zakładki: 7


W pralce, ręcznie czy w pralni chemicznej? Czy wiesz, jak prać zasłony i firany, by w nienagannym stanie przetrwały wiele sezonów, będąc ozdobą twojego okna? Jeśli nie, sprawdź nasz miniporadnik.

Do czyszczenia zasłon i firanek powinno podchodzić się przynajmniej tak, jak do czyszczenia okien. W praktyce oznacza to czyszczenie przy okazji zmian pór roku lub ważnych dat w kalendarzu, np. świąt. W domach palaczy, miłośników zwierząt, a także wszędzie tam, gdzie mieszkają mistrzowie demolki artystycznej, czyli dzieci, warto prac je częściej.  Jeśli tkaniny nie wymagają czyszczenia chemicznego, możesz podjąć się tego zadania samodzielnie.  Podpowiadamy jak.

Jak prać zasłony – w pralce, ręcznie czy w pralni?

Jeśli twoje okno zdobią ciężkie welurowe albo wełniane zasłony lub też zasłony typu black out pokryte warstwą akrylu, sam nie dasz rady. Podobnie będzie z zasłonami, które mają metalowe kółka i przelotki. Będziesz musiał skorzystać z usług pralni chemicznej. Jeśli twoje zasłony są duże i nie mieszczą się w domowej pralce, wykonane w pralni czyszczenie na sucho załatwi sprawę. Jeśli upierasz się przy tym, że sobie poradzisz, skorzystaj z odkurzacza parowego.  Na pranie ręczne zdecyduj się, gdyż masz do czynienia z delikatnymi tkaninami haftowanymi lub zasłonami szenilowymi. Do pralki może wrzucić zasłony bawełniane, lniane oraz z materiałów sztucznych. 

Od czego zacząć pranie zasłon i firan?

Zanim zasłony i firany trafią do pralki, wytrzep je z kurzu i namocz w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 40°C. W wodzie rozpuść delikatny środek piorący, np. płyn do prania tkanin.  Zapobiegnie odbarwieniu w stojącej wodzie. Do namaczania białych firan lub zasłon możesz dodać sodę oczyszczoną. Jeśli tkanina jest bardzo brudna, wodę należy kilkukrotnie wymienić.

Pranie zasłon i firan w pralce

Przed włożeniem tkanin do bębna, złóż je w kostkę i zabezpiecz siatką wszystkie elementy, które mogłyby zaciągnąć tkaninę (guziki, troczki itp.). Zadbaj o to, by bęben był wypełniony tylko w 1/3. To pozwoli na swobodne przemieszczanie się tkaniny, ułatwiając wypłukanie zabrudzeń. Ustaw program do prania firan i zasłon. Jeśli twoja pralka nie ma takiego programu, wybierz delikatne pranie lub pranie wstępne. Ważne, by temperatura prania nie przekraczała 40°C. Wyższa temperatura może odbarwić lub zniekształcić tkaninę. Zalecana ilość obrotów na minutę to 400-600. Jeśli nie chcesz, aby firany po praniu były pogniecione, zrezygnuj z wirowania.  Do prania używaj detergentów przeznaczonych do firan lub zasłon. Niektóre tkaniny, np. nylon, będą lepiej się układać po praniu, jeśli do ostatniego płukania dodasz pół szklanki octu.

Pranie ręczne

To najbezpieczniejsza, ale i najcięższa metoda czyszczenia. Nie jest zalecana w przypadku ciężkich tkanin z powodu problemów z usunięciem z nich nadmiaru wody po wypraniu. Podczas prania ręcznego tkaniny nie należy pocierać lub skręcać, a jedynie ugniatać. Zanim oddasz się tej czynności, najpierw złóż zasłony w kostkę, a następnie namocz w ciepłej wodzie (do 40°C).

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
32 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *