fbpx
Materiały budowlane

Jak pozbyć się korników?

• Zakładki: 13


Drewno to szlachetny materiał, który potrafi być jak wino. Odpowiednio pielęgnowany może posłużyć nam przez długie lata, oddając wnętrzom swoje ciepło, ciesząc nasze oczy wyjątkowym zabarwieniem i usłojeniem. Chyba że na drodze staną nam szkodniki. Wtedy sprawa nieco się skomplikuje.  Walka nie będzie prosta, ale jest do wygrania! Jak zwalczyć korniki i pozbyć się ich raz na zawsze?

Jakie drewno lubią drewnojady?

Drewnojady, zwane również ksylofagami, tak bardzo lubią drewno, że w ogóle nie przeszkadza im, jaką metamorfozę przeszedł ten materiał. Mogą występować zarówno w zdrowych i żywych drzewach, jak i drewnie przerobionym, np. na meble. Można rzec, że szkodniki mają dobry gust, bo kochają antyki. Z taką samą lubością podchodzą do drewna rozbiórkowego czy też zawilgoconego. Ryzyko przyniesienia ich do domu niestety jest duże.

Zwalczanie korników: Identyfikacja

Korniki lubią bawić się z nami w chowanego. Przez długi czas możemy nie dostrzec ich obecności. Jeśli jednak zobaczysz w drewnie otwory, z których wysypuje się mączka, to więcej niż w pewne, że drewnie przebywają dzicy lokatorzy zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Jeśli przyłożysz ucho do drewna, możesz usłyszeć dźwięki ich żerowania. Drewnojady można podzielić na szkodniki odżywiające się samym drewnem i takie, które odżywiają się grzybami żyjącymi w drewnie. Szybkość ich rozwoju będzie zależna od temperatury i wilgotności. Większość szkodników drewna szybciej rozwija się w wyższych temperaturach.

Zwalczanie korników: czy możesz pozbyć się korników samodzielnie?

Zwalczanie korników nie należy do najłatwiejszych zadań. Wymaga czasu, wiedzy, doświadczenia i cierpliwości, a bywa, że i to nie wystarcza. Oczywiście możesz podjąć próby zwalczania szkodników cebulą, terpentyną lub mieszanką terpentyny i nafty, ale skuteczność tych metod jest wątpliwa. Aby pozbyć się szkodników, najlepiej poprosić o pomoc profesjonalistów z firm oferujących tego typu usługi. Dobiorą metodę walki do gatunku szkodnika. Potraktowany gorącym powietrzem, promieniowaniem elektromagnetycznym lub środkami chemicznymi kornik szybko wyciągnie białą flagę i opuści twoje drewno.

Jak zapobiegać pojawieniu się korników?

Skoro zwalczanie należy powierzyć profesjonalistom, warto zająć się profilaktyką. Zadbaj o sprawny system wentylacyjny i regularnie wietrz pomieszczenia.  Dbaj o to, by warstwy zabezpieczające drewno nie były uszkodzone, systematycznie przeprowadzając zabiegi pielęgnacyjne i renowacyjne.

M.Ś.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
23 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *