fbpx
Budowa domu

Gładź szpachlowa – najważniejsze kwestie

• Zakładki: 6


Gładź szpachlowa jest rodzajem tynku, który służy do wykończenia powierzchni ścian i sufitów. Stanowi podłoże pod malowanie lub sama w sobie pełni funkcję dekoracyjną. Najczęściej gładzie stosuje się na tynki tradycyjne oraz suche tynki gipsowe, czyli na płytę gipsowo-kartonową.

Rodzaje gładzi szpachlowej

Na rynku dostępne są rozmaite gładzie przeznaczone do różnych warunków środowiskowych:

  • gipsowe,
  • cementowe,
  • cementowo-wapienne,
  • wapienne,
  • polimerowe.

Niezależnie od rodzaju gładzi grubość warstwy wykończeniowej jest niewielka i nie przekracza kilku milimetrów. Dobrze dobrany i starannie zaaplikowany produkt stanowi piękne wykończenie ściany lub idealny materiał pod jej wymalowanie. Źle położona gładź powoduje natomiast jej pękanie i w konsekwencji odpadanie od podłoża.

Gładź szpachlowa – do zadań precyzyjnych

Gładzie gipsowe stosuje się dla uzyskania idealnie gładkiej i równej powierzchni ściany, co ma szczególne znaczenie, jeśli zamierzamy ostatecznie pokryć ją farbą. Podobnie jak gips, produkt może występować w postaci sypkiej, do rozrobienia z wodą lub jako gotowa gładź gipsowa do bezpośredniej aplikacji na opracowywaną powierzchnię.

Gładź produkuje się na bazie spoiw gipsowych, cechuje ją jednak mniejsza niż w przypadku gipsu szpachlowego ziarnistość, dzięki czemu możliwa jest do uzyskania większa gładkość powierzchni, do której stosujemy ten produkt. Gładź gipsową można położyć na ściany wykończone gipsem szpachlowym oraz inne powierzchnie budowlane, pod warunkiem że są one dość równe, a wygładzenia wymagają jedynie niewielkie nierówności. Ze względu na miałkość oraz dość jednolitą i stosunkowo rzadką konsystencję produktu dość często praktykuje się nakładanie gładzi wałkiem, w przeciwieństwie do gipsu, który z reguły rozprowadza się szpachelką i packą.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
94 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *