fbpx
Energia słoneczna - fotowoltaika

Fotowoltaika balkonowa – o czym warto wiedzieć?

• Zakładki: 109

W Polsce fotowoltaika na balkonie nie jest popularna, ale zainteresowanie tym tematem nieustannie rośnie. W tym artykule wyjaśnimy m.in., kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i w jakim modelu jest ono dostępne.

Modele instalacji fotowoltaicznej

Przede wszystkim, jeżeli interesuje Cię fotowoltaika na balkonie, nie szukaj dedykowanych paneli czy inwerterów. Różnica między prywatną instalacją w bloku a w domu jednorodzinnym polega przede wszystkim na mocy, jaką możesz zamontować. Jest to związane z niewielką powierzchnią, jaką masz do dyspozycji. Zasada działania całej instalacji pozostaje ta sama.

Podobnie jak w przypadku domu, fotowoltaikę balkonową możesz zamontować w modelu on-grid oraz off-grid. Pierwszy z nich zakłada podłączenie się do publicznej sieci energetycznej i montaż dedykowanego licznika dwukierunkowego. Wówczas rachunki zależą od tego, ile prądu pobierasz z sieci, a ile do niej przekazujesz. Nie nastawiaj się jednak na dużą sprzedaż. Z uwagi na małą liczbę modułów, nawet w bardzo słoneczny dzień w środku lata produkcja może nie pokryć bieżącego zapotrzebowania. Oznacza to, że ostatecznie możesz nie sprzedać do sieci jednej kWh.

Zdjęcie: shutterstock

W drugim modelu, tzw. wyspowym, zamiast dwukierunkowego licznika, korzystasz z magazynu energii. W przypadku tak małej instalacji rozważ zakup stacji zasilania. Urządzenie to łączy w sobie inwerter oraz akumulator i posiada gniazda 230V, czyli takie, jakie masz w ścianach. Podłączysz do nich np. ładowarkę do telefonu czy telewizor. Dzięki temu rozwiązaniu skutecznie obniżysz rachunki za energię elektryczną, a jednocześnie zyskasz zabezpieczenie na wypadek niespodziewanej przerwy w dostawie prądu.

Trzecią opcją, najprostszą ze wszystkich, jest instalacja plug and play. Składa się z paneli, inwertera oraz okablowania. Jej montaż i podłączenie nie wymagają specjalistycznych umiejętności ani wiedzy. Wystarczy, że zamontujesz panele na swoim balkonie, a inwerter podłączysz do zwykłego gniazdka w ścianie.

Kiedy warto zamontować fotowoltaikę na balkonie?

Jeżeli myślisz o montażu paneli, rozważ, czy ta inwestycja będzie dla Ciebie opłacalna. Zwróć uwagę na to, jak usytuowany jest Twój balkon – czy jest zwrócony na południe, a może na północ? Zweryfikuj też poziom zacienienia. Sprawdź, jak długo na balkonie rzucany jest cień przez drzewa czy okoliczne zabudowania. Oblicz również, ile paneli jesteś w stanie zamontować. Na koniec upewnij się, czy montaż może zostać wykonany pod odpowiednim kątem. W zależności od budynku i balkonu obliczenia będą zadaniem łatwym lub dość skomplikowanym. Jeśli w Twoich rozważaniach pojawią się wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z porad specjalistów.

To wszystko jest bardzo istotne, ponieważ instalacje skierowane na północ są nieefektywne, podobnie jak te skryte w cieniu. Gęsta zabudowa może być tutaj znaczną przeszkodą, nawet jeśli Twój balkon jest usytuowany od południa. Analogicznie prezentuje się sytuacja z rozmiarem – dla małego balkonu, na którym zmieści się maksymalnie jeden panel, przedsięwzięcie będzie nieopłacalne.

Zdjęcie: shutterstock

Rozważając instalację fotowoltaiki na balkonie, pamiętaj również o aspektach prawnych i złóż formalny wniosek. Może się okazać, że w Twoim przypadku balkon jest elementem dekoracyjnym elewacji i montaż nie będzie możliwy. Różne podejście do statusu prawnego balkonów i tarasów wynika z niejednoznacznych przepisów w polskim prawie. Lepiej więc od razu zweryfikować tę opcję niż później demontować gotową instalację.

Podsumowując, fotowoltaika balkonowa jest tematem złożonym i tak samo, jak w przypadku instalacji dla domu jednorodzinnego, wymaga szczegółowej analizy. Jeżeli nie jesteś pewien swoich wniosków i szacunków, nie bój się skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów, którzy pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję.

188 wyświetleń
bookmark icon