fbpx
Aranżacja wnętrz

Drzwi przesuwne do łazienki – najważniejsze rodzaje, istotne kwestie

• Zakładki: 14


Łazienki są reguły niewielkimi pomieszczeniami. W związku z tym w szczególności w małych mieszkaniach warto zastanowić się nad tym, by zastosować tam drzwi rozsuwane. Dostępnych jest mnóstwo ciekawych sposobów, aby zaaranżować drzwi przesuwne w łazience. Co warto jeszcze na początku podkreślić, mogą to być zarówno drzwi wejściowe, jak również drzwi do kabiny prysznicowej.

Podpowiadamy, jakimi właściwościami, zaletami oraz wadami charakteryzują się drzwi przesuwne do łazienki. Przedstawimy również porady przy wyborze oraz aranżacji drzwi przesuwnych do łazienki.

Drzwi przesuwne do łazienki – najważniejsze informacje

Drzwi przesuwne stosowane jako drzwi do łazienek mają swe zalety i wady. Wśród najważniejszych ich zalet wymienia się w pierwszej kolejności oszczędność miejsca. A to w przypadku łazienek, zwłaszcza tych w małych mieszkaniach ma duże znaczenie. Drzwi przesuwna to także dobre rozwiązanie w sytuacji, jeśli łazienka jest połączona z sypialnią. Stwarza to bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne. Drzwi przesuwne w łazienkach mogą pełnić szereg ważnych funkcji. Może to być np. ścianka działowa, zasłona, panel lub parawan, a w pierwszej kolejności – przesuwne drzwi wejściowe do kabiny prysznicowej. Takie drzwi mogą też spełniać funkcje dekoracyjne. Co warte podkreślenia, są ona łatwe w montażu. Mogą być wykonywane na wymiar, wedle własnych wskazówek.

Drzwi przesuwna nie są jednak w stanie zapewnić wysokiej izolacji akustycznej, a to wynika z faktu, że ich skrzydła przesuwają się wzdłuż ścian i lekko od nich odstają. Jeśli mowa o drzwiach przesuwanych naściennych, skrzydła takich drzwi po otwarciu zajmują przestrzeń ściany, to zaś wiąże się z tym, iż nie jest możliwe zagospodarowanie tego właśnie jej fragmentu. To główne wady łazienkowych drzwi przesuwnych. Kolejną ich wadą jest to, że w przypadku drzwi, które chowane są w ścianę, montaż jest będzie stosunkowo trudny. Wiąże się to z tym, że wymaga to wyburzenia fragmentu ściany, a w jej miejscu wymurowania podwójnej ścianki w karton-gipsu.

Rodzaje łazienkowych drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne do łazienki chowane w ścianę

Drzwi przesuwne łazienkowe mogą być chowane w ścianie. Mają one bardzo wysokie walory estetyczne, a to wiąże się z faktem, że po otwarciu są one niewidoczne. Jest to także rozwiązanie funkcjonalne. Mechanizm służący do ich przesuwania – otwierania i zamykania – umieszczony jest w specjalnej kasecie, która jest stosunkowo łatwa w montażu. Poza tym można ją kupić w różnych wymiarach. Dzięki temu nie powinno być problemów z dopasowaniem jej do określonych wymagań.

Drzwi tego rodzaju całkowicie znikają w ścianie, w związku z czym całą przestrzeń ściany można zagospodarować w nieograniczony w zasadzie sposób. Istotne jest jednak, że montaż takich drzwi najlepiej wykonać w czasie generalnego remontu albo budowy domu. Ich instalacja wiąże się bowiem z wyburzeniem fragmentu ściany oraz postawieniem dwóch ścianek kartonowo-gipsowych. To między tymi ściankami nasze drzwi się będą chowały. Tego typu drzwi mogą być w wielu różnych kolorach, stylach wykończenia, mogą być wykonane też z różnych materiałów.

Naścienne drzwi przesuwne do łazienki

Kolejnym rodzajem drzwi łazienkowych przesuwnych są drzwi przesuwne naścienne. Znajdują się one cały czas na zewnątrz, skrzydła tych drzwi przemieszczają się równolegle do ściany. W związku z tym są one cały czas są widoczne z jednej strony. Drzwi przesuwne tego rodzaju są proste w montażu. Aby je zamontować, nie trzeba burzyć ścian, to sprawia, że można je zamontować w wyremontowanych pomieszczeniach. Aby je zainstalować należy zamontować specjalne mechanizmy przesuwne naścienne.

Drzwi przesuwne tego rodzaju sprawdzają się jako drzwi wejściowe do łazienki np. z przedpokoju czy sypialni, lecz także jako drzwi przesuwne wejściowe do kabiny prysznicowej. Są one nie tylko łatwiejsze w montażu w porównaniu z przesuwnymi drzwiami chowanych w ścianie, lecz są też tańszym od nich rozwiązaniem. Mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, a ponadto dostępne w różnych kolorach. Mogą zostać wykonane na dowolny wymiar.

Materiały na drzwi przesuwne do łazienki

Drzwi przesuwne do łazienki, zarówno te chowane w ścianie, jak i naścienne mogą być wykonane z różnych materiałów. Bardzo popularny materiał do takich drzwi to drewno i materiały drewnopochodne. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu drzwi przesuwne do łazienki z drewna są droższe od wykonanych z materiałów drewnopochodnych. Pamiętajmy też, że materiał ten nie sprawdzi się jako drzwi do kabiny prysznicowej. Nie każdy gatunek drewna sprawdzi się też jako przesuwne drzwi wejściowe do łazienki.

Jako drzwi do kabiny prysznicowej sprawdzą się szklane drzwi przesuwne. Jednak szkło jest materiałem, który trudno utrzymać w nieskazitelnej czystości. Można zakupić drzwi prysznicowe ze szkła typowego przezroczystego, a także ze szkła barwionego, szkła matowego, jak również ze szkła hartowanego.

Można się też zdecydować na łazienkowe drzwi przesuwne z tworzyw sztucznych. Materiał ten sprawdzi się zarówno do drzwi wejściowych, jak i do drzwi od kabiny prysznicowej. Jako zaletę drzwi do łazienki z tworzyw sztucznych należy wymienić to, że są one stosunkowo lekkie. Takie drzwi dostępne są w różnych kolorach, mogą być np. przezroczyste lub półprzezroczyste.

Drzwi przesuwne do łazienki – podsumowanie

Drzwi przesuwne do łazienki to bardzo dobre rozwianie. Sprawdzą się w szczególności, gdy mieszkanie jest dosyć małe lub łazienka połączona jest z sypialnią. Drzwi przesuwne do łazienki mogą być chowane w ścianie albo przesuwane równolegle do ściany. Drzwi tego typu mogą być wykonane z drewna, szkła albo z tworzyw sztucznych. Modele z tworzyw sztucznych oraz szkła zastosować można także jako drzwi do kabiny prysznicowej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.