fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Domowe sposoby na mszyce

• Zakładki: 42

Mszyce atakują zarówno rośliny ozdobne, jak i jadalne. Wysysają z nich soki, powodując zahamowanie wzrostu, a nawet obumarcie rośliny. Pluskwiaki możesz potraktować chemią i szybko zakończyć ich żywot. Jeśli jednak wolisz działać naturalnie, przygotowaliśmy zestawienie domowych produktów, które poradzą sobie z mszycami.

Gnójówka z pokrzyw

Jednym z najlepszych sposobów na mszyce są opryski z gnojówki z pokrzyw. Jak ją zrobić, przeczytasz w jednym z naszych artykułów (https://domowniczy.pl/jak-wykorzystac-gnojowke-z-pokrzyw/). Skutecznie zwalcza szkodniki, dodatkowo wzmacniając rośliny.

Czosnek na mszyce

Opryski z bakterio- i grzybobójczego czosnku są równie skuteczne, jak pokrzywowa gnojówka. Intensywny zapach zniechęca mszyce do żerowania na roślinach. Pluskwiakobójczą mieszankę przygotujesz z 25 ząbków drobno posiekanego czosnku i wody. Zalej czosnkową miazgę litrem wody i odstaw na 15 minut. Następnie przecedź i rozcieńcz miksturę litrem wody. Teraz możesz spryskać rośliny. Mieszanka nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Musisz zużyć ją danego dnia.

Mydło na mszyce  

Kwasy tłuszczowe zawarte w mydle pomagają w walce ze szkodnikami. Przygotuj roztwór z 20 gramów szarego mydła i ciepłej wody. Starte mydło zalej wodą, a po wystudzeniu zacznij opryski. Może pojawić się konieczność powtarzania oprysków przez kilka dni.

Soda oczyszczona

Rozpuść pół łyżeczki sody w szklance wody. Miksturę przelej do spryskiwacza i działaj. Ten uniwersalny środek, który radzi sobie z niemal każdym rodzajem problemów kuchenno-łazienkowych, nie zawiedzie cię w również w ogrodzie.

Ocet na mszyce  

W zestawieniu nie mogło zabraknąć octu, a właściwie octowo-wodnej mikstury w proporcji 1:10. Jeśli dodasz do mieszkanki kilka kropli płynu do mycia naczyń, twój preparat będzie dłużej trzymać się na roślinie, odstraszając mszyce.  

Cebula na mszyce

Do wywaru z cebuli żadna mszyca się nie przytuli. 70 gramów drobno posiekanej cebuli zalej litrem wody. Zagotuj, doprowadzając do wrzenia. Na wolnym ogniu gotuj przez kolejne pół godziny. Ostudzony wywar nadaje się do użytku.  Oprysk powtarzaj przez kilka dni z rzędu, aż wszystkie mszyce wywieszą białą flagę i opuszczą twoje rośliny.

Naturalni wrogowie mszyc

Biedronki zjadają zarówno dorosłe mszyce, jak i larwy. Jeśli potrzebujesz ich wsparcia w walce z niewielkimi pluskwiakami, zawiąż na roślinie, którą chcesz uwolnić od mszyc, żółtą wstążkę lub też spryskaj ją wodą z cukrem. Możesz zastosować te dwie metody jednocześnie. Mają one na celu przyciągnięcie biedronek.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
118 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *