fbpx
Budowa domu

Domki mobilne – czym są?

• Zakładki: 13


Domki mobilne to świetna alternatywa dla domów budowanych metodą tradycyjną. Są tańsze, mniejsze i można je przetransportować w dowolne miejsce. W Polsce nadal są mało popularnym rozwiązaniem, lecz z roku na rok budzą coraz większe zainteresowanie. Tym samym pojawia się wiele pytań związanych z tego typu inwestycją. Czym są domki mobilne? Czy można w nich mieszkać cały rok? Jak można je wyposażyć?

Gdzie produkuje się domy mobilne?

Domy mobilne są budowane w fabrykach i na specjalnych halach. Dzięki temu można uniknąć wszelkich problemów związanych z budową w terenie, jak choćby niekorzystne warunki atmosferyczne, które niejednokrotnie mogą mieć wpływ na dane etapy budowy domów metodą tradycyjną. Gdy taki budynek mobilny zostanie ukończony, wówczas przewozi się go w miejsce, które wskaże inwestor. Zazwyczaj firmy oferują pomoc przy transporcie, który jest w cenie inwestycji. 

Czy domek mobilny jest domem całorocznym? 

Domki tego typu są różnorodne. Ze względu na użyte materiały i ich zastosowanie dzieli się je zarówno na sezonowe, jak i całoroczne. Jednak coraz więcej producentów skupia się na budowaniu kwater, które mogą być zamieszkane przez użytkowników bez względu na porę roku.  To niewątpliwie komfortowe i opłacalne rozwiązanie. Takie domki mają odpowiednie zabezpieczenie w postaci izolacji termicznej dachu czy ścian, a także ogrzewanie gazowe, elektryczne, podłogowe lub kominek. Wszystko zależy od preferencji danego klienta. 

Tego typu domy można wyposażyć podobnie jak standardowy dom. Różnią się jedynie wymiarami, bo są znacznie mniejsze, jednak poza tym mają miejsce na pełnowymiarową łazienkę czy kuchnię. Zawierają również potrzebne instalacje wodne, kanalizacyjne i elektryczne umożliwiające podpięcie do mediów na działce. 

Transport domku mobilnego

Domki mobilne zazwyczaj posiadają koła, jednak są one przydatne wyłącznie w momencie ich załadunku i rozładunku oraz w momencie ich osiadania w docelowym miejscu. Jednak, aby domek przetransportować z punktu A do punktu B, należy użyć samochodu z odpowiednią platformą. Taki przewóz towaru, który przekracza dopuszczalne normy, wymaga spełnienia kilku warunków. 

Dobór właściwego środka transportu i wytyczenie trasy przejazdu to zadanie dla profesjonalistów. Organizacja tego typu usługi wiąże się ze zdobyciem zezwolenia wydawanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zazwyczaj taki transport odbywa się nocą ze względu na mniejszy ruch na drogach. Aby bezpiecznie postawić domek tego typu na działce, należy wcześniej przygotować słupki fundamentowe lub płytę fundamentową według wytycznych producenta. 

Kiedy warto kupić dom mobilny?

Na pewno domek mobilny to ciekawa opcja. Wybierz go, jeśli:

  • nie masz środków na budowanie domu metodą tradycyjną;
  • nie chcesz mieszkać w bloku;
  • masz działkę, na której możesz zamieszkać na stałe lub spędzać wakacje; 
  • obawiasz się zbyt wysokich rat kredytu na większy dom;
  • nie dostałeś pozwolenia na tradycyjny dom.

To tylko kilka przykładów, które pokazują, że inwestycja w tego typu budynek, może być przedsięwzięciem na lata. Nie musisz czekać kilku lat na wybudowanie domu na działce. Możesz go zamówić, kupić i przetransportować, a tym samym znacznie szybciej cieszyć się ciszą i spokojem na swojej działce.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *