fbpx
Budowa domu

Dom w kształcie litery A

• Zakładki: 14


Dom o przekroju poprzecznym w kształcie litery A, z dwuspadowym dachem, o kącie nachylenia idealnym do instalowania paneli słonecznych, nie tylko znakomicie się prezentuje, ale również ma wiele zalet. Nie jest to rozwiązanie stworzone do zaspokojenia potrzeb wszystkich osób, ale zdecydowanie warto myśleć o nim w kategorii domu wypoczynkowego, z którego można korzystać zarówno latem, jak i zimą, za każdym razem, gdy postanowisz zaszyć się w leśnej głuszy lub po prostu wypocząć z dala od miejskiego zgiełku. Poznaj zalety i wady domu w kształcie litery A.

Dom w kształcie litery A – czym się charakteryzuje?

Dom w kształcie litery A to budynek z wysokim, trójkątnym dachem przypominającym dużą literę A. Zazwyczaj jest to dwu- lub trzypiętrowa konstrukcja z szeroką częścią dzienną na parterze,  mniejszą drugą kondygnacją nad salonem i małym górnym piętrem, które służy jako strych lub sypialnia. Przednia i tylna ściana domu na ogół mają duże okna lub całkowicie są przeszklone. Nachylone boki dachu służą jako pozostałe dwie ściany.

Zalety domu w kształcie litery A

  • Przystępność cenowa i krótszy czas budowy – dom z ramą w kształcie litery A jest łatwiejszy do zbudowania niż domy na planie prostokąta, kwadratu, wieloboku itp. Kształt trójkąta sprawia, że struktura jest mocniejsza.
  • Dostęp do naturalnego światła – większość domów tego typu ma duże okna na przedniej i tylnej ścianie, co poza widokami zapewnia większy dostęp do światła dziennego i sposób na dogrzewanie wnętrz. Warto zainwestować w okna z podwójnymi szybami, aby w zależności od pór roku zatrzymywać zimne lub gorące powietrze. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe okna dachowe, sprawisz, że dom będzie wydawać się większy.
  • Śnieg nie zalega na dachu – mocno nachylony dach zapobiega gromadzeniu się śniegu i powodowaniu szkód. Śnieg samoistnie zsuwa się z dachu.

Wady domu w kształcie litery A

  • Ograniczona przestrzeń – choć pomieszczenie na parterze może być naprawdę przestronne, każde kolejne piętro staje się coraz mniejsze, co sprawia, że ​​najwyższe piętro jest już nieco niepraktyczne, mimo wysokich sufitów.
  • Wysokie sufity i szklane powierzchnie sprawiają, że ogrzewanie takiego domu jest droższe i trudniejsze – ciepło unosi się do góry, więc gromadzi się na poddaszu w pobliżu szczytu konstrukcji. Ogrzewanie parteru może stanowić wyzwanie.
  • Drewniany dach może być trudny w naprawie. Rozwiązaniem jest łatwiejszy w utrzymaniu dach metalowy.
  • Wysokie sufity utrudniają czyszczenie powierzchni, w tym okien i lamp.
  • Mniej miejsca do przechowywania.

Całoroczne użytkowanie domu w kształcie litery A może być trudne, jednak w roli miejsca na krótko- lub długoterminowy pobyt wakacyjny sprawdza się znakomicie.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
182 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *