fbpx
Aranżacja wnętrz

Czym wykończyć schody? Radzimy

• Zakładki: 8


Przy doborze materiałów wykończeniowych na schody betonowe, oprócz wyglądu weźmy pod uwagę również ich własności użytkowe, takie jak łatwość utrzymania w czystości, wymagane zabiegi konserwacyjne, możliwości renowacji i naprawy.

Wykończenie schodów betonowych drewnem

Drewniane pokrycie stopni dobrze komponuje się z parkietem czy panelami podłogowymi. Takie wykończenie często stosowane jest w domach, w których schody wychodzą z salonu czy reprezentacyjnego holu. Drewniane trepy nie sprawiają kłopotu w utrzymaniu w czystości, a w razie uszkodzeń powierzchni łatwo je naprawić – zniszczoną warstwę szlifuje się, ubytki i wgniecenia wypełnia szpachlówką w odpowiednim kolorze i ponownie pokrywa lakierem.

Wykończenie schodów z płytek

Płytki ceramiczne to jedna z popularniejszych okładzin na schody betonowe. Zawdzięcza to atrakcyjnemu wyglądowi, trwałości i łatwemu czyszczeniu. Dobór materiału. Płytki na stopnie powinny mieć dużą odporność na ścieranie, wysoką klasę antypoślizgowości i frezowaną lub matowioną powierzchnię przy krawędzi. Montaż. Płytki mocuje się do podłoża na zaprawie klejowej, nakładanej dwuwarstwowo (na stopień i płytkę), aby zapewnić podparcie płytki na całej powierzchni, bez pustych przestrzeni, które mogą powodować jej pękanie pod obciążeniem.

Wykończenie schodów płytkami kamiennymi

Uznawane za luksusowe płytki kamienne, niegdyś zastępowano przaśnym lastryko (z opłakanym zresztą skutkiem). Obecnie nadal uważane są za zbytkowne, choć nie zawsze ich koszt znacząco przewyższa ceny innych materiałów (zwłaszcza z górnej półki). Użytkowo są podobne do okładzin ceramicznych.

Schody betonowe wykończone wykładziną

Jej ułożenie jest tanim, choć niezbyt trwałym sposobem na pokrycie remontowanych schodów. Wymaga częstego odkurzania, a okresowo warto ją porządnie uprać (patrz ramka). Wykładzinę można jednak kłaść na każdym sztywnym podłożu, bez konieczności usuwania starego pokrycia (co pozwala uniknąć uciążliwego zrywania starych płytek ceramicznych czy wytartego drewna). Na schodach można ułożyć wykładzinę z rolki lub przykleić dywaniki zabezpieczające same stopnie.

Wykończenie schodów betonowych dywanowymi nakładkami

Nakładki dywanowe doskonale sprawdzają się natomiast na schodach prowadzących na poddasze. Pomieszczenia na trzeciej kondygnacji są najmniej używane. Tam chodzi się zwykle w obuwiu domowym, a nawet boso. Chodniczki są przymocowane do płytek taśmą dwustronną. Ich największą zaletą było to, że cały komplet kosztował w promocji tylko 15 złotych!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *