fbpx
Aranżacja wnętrz

Co musisz wiedzieć o technologii smart home? Wyjaśniamy!

• Zakładki: 11


Smart Home, czyli inteligentne rozwiązania, które pomogą Ci w domu, to krok bliżej scenariuszom znanym z filmów science fiction. Jeśli zawsze marzyłeś o tym, aby rolety same otwierały się zanim się obudzisz, a Twój ogród sam się podlewał, to te rozwiązania są właśnie dla Ciebie!

Co to jest Smart Home?

Smart Home – tłumacząc bardzo dosłownie – oznacza po prostu, „mądry dom”, choć w Polsce mówi się raczej „inteligentny dom”. Jest to idea takiego miejsca zamieszkania, które dzięki postępowi technologicznemu będzie w stanie ułatwić Ci życie, wykonać za ciebie nudne, rutynowe czynności, a nawet rozwiązać drobne problemy, nawet te, o których istnieniu nie wiedziałeś.

Smart home i Internet Rzeczy – czym to się różni?

Bardzo często w dyskusjach o rozwiązaniach smart do domów pojawia się pojęcie Internetu Rzeczy. Nie są to jednak tożsame pojęcia i warto wiedzieć, jak je rozróżnić. Smart Home to wąskie określenie tych wszystkich technologii, które występują w domach i są użyteczne w codziennym życiu. Z kolei Internet Rzeczy to cyfrowa sieć, którą tworzą połączone ze sobą urządzenia, zresztą komunikujące się ze sobą i jednocześnie komunikujące się ze światem. Ta definicja nie ogranicza się jednak do sprzętów domowych, jak oświetlenie czy inteligenta lodówka, ale wszystkich przedmiotów. Określenia Internet Rzeczy możemy użyć również do opisania systemu kontroli oświetlenia miejskiego, sieci ciepłowniczej czy samobieżnych samochodów. Celem takich rozwiązań jest choćby ograniczenie marnowanej energii elektrycznej, spalin i tak dalej.

Do czego służy Smart Home?

Idea inteligentnego domu jest w gruncie rzeczy bardzo prosta, bo w znacznej mierze rozwija te rozwiązania, które już znamy, poszerzając je o komponent łączności i z innymi urządzeniami, a także wchodzenie interakcje z nami, zazwyczaj za pomocą smartfona. Oto do czego może się przydać Smart Home.

Smart Home – Inteligentne oświetlenie

Przykładem takiego rozwiązania może być inteligentne oświetlenie. Na podstawowym poziomie możemy zamontować prosty czujnik ruchu, który uaktywni żarówkę, gdy wchodzimy do domu lub do jakiegoś pomieszczenia. W rozwiązaniach Smart Home możesz to jednak bardzo dokładnie sprecyzować, na przykład aby siła światła była inna, gdy włącza się w dzień i inna gdy włącza się w nocy. Sterowanie oświetleniem za pomocą smartfona czy innego sprzętu może okazać się przydatne, gdy chcemy na przykład zostawić odrobinę światła, oglądając film czy leżąc w łóżku.

Smart home – czujniki

Pisałem już o czujnikach ruchu w kontekście oświetlenia, ale to niejedyne rozwiązanie, jakie można zastosować w ramach systemu Smart Home. Rodzice, którzy chcą mieć swoje małe i niesforne pociechy na oku mogą zamontować w domu kamerkę, która na ekran smartfona będzie wysyłać im informacje o tym, co dzieje się w danym, monitorowanym pomieszczeniu.

Czujniki i kamery zwiększają również bezpieczeństwo. Jeśli czujnik ruchu będzie przesyłał informacje na smartfona, to szybko będziemy mogli się dowiedzieć, że ktoś jest w naszym domu, kamera z kolei pomoże zidentyfikować intruza. Warto pamiętać, że na rynku dostępne są czujniki, które poinformują Cię, że na przykład w twoim domu zbito szybę, albo wykrywać tlenek węgla. Zwłaszcza ten drugi jest godny uwagi, bo może zapobiec tragedii.

Smart Home – Inteligentne gniazdka

Smart Home to często rozwiązania proste, nieraz nawet oczywiste, które stały się możliwe tylko dlatego, że domowe sieci i Internet stały się tak szybkie, sprawne i przede wszystkim bardzo niedrogie, również w instalacji. Przykładem takiej technologii jest inteligentne gniazdko sieciowe. To po prostu wtyczka, która wpinana jest do kontaktu, a do niej możemy dopiąć kolejne urządzenia.

Inteligentnym gniazdkiem sieciowym możemy zarządzać za pomocą smartfona, włączyć lub odciąć dopływ prądu, co przydaje się przy urządzeniach, które nie posiadają funkcji smart albo timera. Do czego można tego użyć? Do grzejnika elektrycznego, lampek na choice czy oczyszczacza powietrza. Niektóre z urządzeń wyposażone są w funkcje mierzące zużycie prądu lub temperaturę.

Smart Home – rozwiązania zaawansowane

Inteligentny dom to jednak nie tylko drobne gadżety monitorujące aktywności i kontrolujące światło. To również bardzo złożone systemy mające zapewnić bezpieczeństwo i sterujące kluczowymi dla domu elementami.

Przykładem może być system od Somfy, który posiada urządzenia do sterowania oświetleniem i ogrzewaniem. Zastosowanie praktyczne? Pełna automatyka, gdy idziesz spać, zmniejszasz temperaturę w domu, ale godzinę przed wstaniem ustawiasz, aby zaczął się ogrzewać. Jest to szczególnie przydatne, jeśli zdarza Ci się wyjeżdżać w zimie, na przykład na narty. Dzięki Smart Home możesz na kilka godzin przed przyjazdem zlecić systemowi, aby włączył ogrzewanie, dzięki czemu nie wracasz do zimnych pomieszczeń.

Innym rozwiązaniem jest sterowanie oknami lub roletami. Taki system może posłużyć do wywietrzenia mieszkania w czasie nieobecności albo też można go zautomatyzować, aby co rano budził Cię nie znienawidzony budzik, a otwierająca się roleta i blask słońca.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *