Jeśli planujesz budowę domu, to z pewnością fotowoltaika jest jednym z rozwiązań, które aktualnie rozważasz. Jak jednak rozpoznać sprawność paneli fotowoltaicznych? I czy klasy paneli fotowoltaicznych mają znaczenie dla ich pracy? Dowiedz się, jakie informacje warto analizować przy zakupie.
Dlaczego sprawność paneli fotowoltaicznych jest istotna
Nie jest to ani ich wydajność, ani żywotność. Ma jednak znaczenie. Sprawność paneli fotowoltaicznych to procentowy stosunek określający ile promieni słonecznych przetworzy dany panel PV w energię na której nam zależy. Może to być zatem tylko 5%, a może być 21%. Przy polskich warunkach pogodowych, gdzie zdarzają nam się zachmurzenia, na ten parametr warto zwrócić uwagę.
Więcej o tym, jak sprawdzić sprawność paneli fotowoltaicznych oraz najlepsze warunki zakupu i montażu, znajdziesz na stronie fotowoltaika Otovo https://www.otovo.pl/a/fotowoltaika/.
Które panele fotowoltaiczne mają najlepszą sprawność?
Sprawność paneli fotowoltaicznych wynika m.in. z tego, w jakiej technologii oraz z jakich konkretnie materiałów zostały wyprodukowane. Według danych od różnych producentów, szacuje się, że najgorszą sprawność paneli fotowoltaicznych spotkać można w modelach cienkowarstwowych (6-15%). Nieco lepiej wypadają panele polikrystaliczne (15-18%), a te uznawane na polskim rynku za najlepsze, czyli monokrystaliczne mają najczęściej sprawność w granicach 17-22%.
Co ważne, to jak rozumiemy dziś sprawność paneli fotowoltaicznych może się niebawem mocno zmienić za sprawą perowskitów. Jak pokazują testy laboratoryjne tej nowej technologii, ich sprawność wynosi nawet 29%.
Trzy klasy paneli fotowoltaicznych – słów kilka o jakości
Klasy paneli fotowoltaicznych to de facto klasy jakości ogniw fotowoltaicznych, z których panele są budowane. Wyróżnia się trzy: klasę A, B i C, przy czym klasa A to równoznacznik najwyższej jakości. To do niej zaklasyfikowane są ogniwa nie posiadające żadnych skaz.
Klasy paneli fotowoltaicznych oznacza się poprzez parametr FF (współczynnik wypełnienia ogniw). Klasa A ma FF powyżej 0,75, klasa B w przedziale 0,7-0,72, natomiast klasa C w przedziale 0,6-0,7.
Czy jakość, o której mówi nam współczynnik FF i sprawność paneli fotowoltaicznych to to samo? Nie. Oba te parametry paneli fotowoltaicznych mają jednak wpływ na przebieg ich pracy. Wysoka jakość ogniw z klasy paneli fotowoltaicznych A przejawia się wyższą mocą ogniwa w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. A moc oczywiście jest powiązana z wydajnością, czyli tym ile energii rzeczywiście wygeneruje cała fotowoltaika.