fbpx
Budowa domu

Urządzenia asekuracyjne – co należy o nich wiedzieć i gdzie je stosować?

• Zakładki: 46


Każdym pracodawca, który zatrudnia pracowników do pracy na wysokości powinien zadbać nie tylko, by wszyscy mieli niezbędne badania dotyczące braku przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju pracy, a także przeszli stosowne przeszkolenie, ale również zostali wyposażeni w urządzenia asekuracyjne. Bez wątpienia dzięki nim taka praca może być bezpieczniejsza zwiększa się komfort psychiczny, a tym samym precyzja pracy w trudnych warunkach. Co jeszcze warto wiedzieć o tego rodzaju sprzęcie i gdzie go stosować?

Urządzenia asekuracyjne do pracy na wysokości – co należy wiedzieć? 

Sprzęt asekuracyjny do pracy na wysokości można stosować we wszystkich pracach zakwalifikowanych jako praca na wysokości, a więc tam, gdzie wykonywana jest na wysokości powyżej 1 m, jeśli nie zastosowano innych środków ochrony w postaci balustrad o wysokości 1,1 m, a także krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m czy siatek ochronnych. Można wybrać szelki bezpieczeństwa służące do przemieszczania się na niewielką odległość do 3 metrów w pionie lub po powierzchni pochyłej. Pas bezpieczeństwa biodrowy do stosowania z liną, to kolejna propozycja asekuracji, a właściwie uzupełnienie dla szelek bezpieczeństwa. Jego zadaniem jest bowiem stabilizowanie pozycji podczas pracy w podparciu. 

Urządzenie przeciwupadkowe służy do zabezpieczenia schodów czy też płaszczyzn pochyłych. Szelki bezpieczeństwa najczęściej wykonane są z poliamidu i wyposażone w metalowe klamry. Podstawową jest klamra grzbietowa, która jest przeznaczona do większości elementów łącząco-amortyzujących. Klamry zaczepowe na piersiach mogą być łączone z elementami samozaciskowymi, a ponadto elementami asekuracji pionowej. Szelki asekuracyjne występują w kilku rozmiarach zatem trzeba je odpowiednio dopasować pod konkretnego użytkownika. Istotne znaczenie ma środowisko pracy, a także czas pracy na wysokości. Jeśli jest krótki, to mogą wystarczyć szelki asekuracyjne w wersji podstawowej, a gdy jest długi, potrzebne będą dodatkowe udogodnienia zwiększające komfort pracy, a więc podkładki pod uda i plecy, a także pas biodrowy. Jeśli szukają Państwo tego rodzaju sprzętu to doskonała oferta dostępna jest na stronie: https://bhpstar.pl/pl/c/Urzadzenia-Asekuracyjne/351. Można znaleźć zarówno całe zestawy, jak i poszczególne elementy takie jak chociażby: karabińczyki, czy haki, a także taśmy podtrzymujące w razie zawiśnięcia.           

Gdzie stosować urządzenia asekuracyjne i jak znaleźć sprzęt wysokiej jakości? 

Urządzenia asekuracyjne do pracy na wysokości sprawdzają się w pracach budowlanych, ale i w czasie rozbiórki budynków. Są doskonałym wyborem w czasie wykonywania izolacji elewacji bądź też jej renowacji. Sprawdzają się przy wykonywaniu pokryć dachowych. Są niezbędnym wyposażeniem alpinistycznym w czasie budowy mostów, czy podczas pracy na silosach. Z takiego sprzętu powinny korzystać również ekipy sprzątające i czyszczące okna na różnych kondygnacjach. Praca związana z pielęgnacją, ale i ścinką drzew także nieodłącznie związana jest z urządzeniami asekuracyjnymi do pracy na wysokości. Najwyższa jakość to oczywiście produkty posiadające niezbędne certyfikaty i spełniające określone w przepisach normy. W przypadku szelek bezpieczeństwa jest to: PN-EN 363, PN-EN 361, PN-EN 358. Wybierając ofertę bhpstar.pl mają Państwo gwarancję, że są to produkty zgodne z owymi wytycznymi.   

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
44 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *