fbpx
Rekuperacja

Prawda czy fałsz – czyli wszystko o rekuperacji w domu (cz.2)

• Zakładki: 45

Dziś ciąg dalszy rozprawiania się z mitami na temat rekuperacji. Otrzymaliśmy sporo pytań od Was, śledziliśmy dyskusje na forach internetowych i jesteśmy gotowi zmierzyć się z kolejnymi osądami na temat rekuperacji w domu!

Rekuperacja w domu jest głośna – MIT

Głośniki
Czy rekuperacja w domu jest głośna?

Jednym z częściej powtarzanych osądów na temat rekuperacji w domu, jest ten dotyczący głośności pracy urządzeń. Mit ten powtarzany jest na wielu stronach i niestety powtarzany jest przez samozwańczych „specjalistów”. Owszem, zdarzają się przypadki głośno działającej instalacji. Zazwyczaj jednak nie jest to wina samej rekuperacji, a nieprawidłowego wykonania instalacji. Czasem zdarza się, że wykonawca nieodpowiednio dobierze do siebie poszczególne elementy rekuperacji, np. wykorzystane zostaną kanały wentylacyjne o zbyt dużej średnicy. Jednak mówienie w takiej sytuacji, że rekuperacja jest głośna wynika z niewiedzy i niewielkiego doświadczenia.

Mówiąc o hałasie i rekuperacji warto spojrzeć na to zagadnienie z innej strony. Odpowiednio zainstalowana rekuperacja w domu pozwala chronić domowników przed hałasem. Jak to możliwe? Posiadając w domu system rekuperacji nie musisz otwierać okien, żeby wywietrzyć w pokojach. Stale wymieniane powietrze kanałami wentylacyjnymi sprawia, że w domu jest świeżo i to bez wietrzenia. To bardzo ważne, szczególnie gdy Wasz dom, czy mieszkanie zlokalizowane jest w ścisłym centrum miasta, lub przy ruchliwej ulicy. Szczelne okna oddzielą Was od zgiełku miasta, a filtry rekuperacji oczyszczą świeże powietrze z zanieczyszczeń.

Jak wymiennik to tylko najdroższy! – MIT

Przykładowy gruntowy wymiennik ciepła (GWC) – sklep crsklep.pl

Często osoby decydujące się na rekuperację w domu kompletują samodzielnie poszczególne urządzenia. Niestety często brak im odpowiedniej wiedzy lub posiadają błędne informacje. A to może sporo kosztować i być przyczyną źle działającej wentylacji. Jednym z błędów, jakie klienci popełniają przy wyborze rekuperatora, to kierowanie się jednym parametrem – sprawnością odzysku ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że rekuperatory o większej sprawności potrzebują do działania więcej energii elektrycznej, a nie zawsze skorzystamy w pełni z jego osiągów… Przed nami jeszcze sporo mitów do wyjaśnienia! Śledźcie nasz blog 🙂 Zapraszamy też do dyskusji na forum.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
80 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *