fbpx
Rekuperacja

Co warto wiedzieć o rekuperacji?

• Zakładki: 26


Czym jest rekuperacja i co możesz dzięki niej zyskać? Sprawdź, co musisz wiedzieć o systemach rekuperacji!

Rekuperacja – co to takiego?

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do różnego rodzaju rozwiązań, które są skuteczne i zarazem ekonomiczne w swoim działaniu. Wynika to z rosnącej świadomości zarówno wśród inwestorów budynków, jak i późniejszych użytkowników. Dlatego też systemy rekuperacji pojawiają się w nowoczesnym budownictwie. Rekuperacja to po prostu wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła. Jej działanie jest wymuszone bez względu na warunki atmosferyczne na dworze. Sercem instalacji jest rekuperator z wymiennikiem ciepła, to dzięki niemu dochodzi do odzysku energii z powietrza zużytego i przekazania jej świeżemu powietrzu wwiewanemu do budynku. Dzięki temu nie zachodzi wychładzanie budynku, jednocześnie zachowana zostaje stała wymiana powietrza bez konieczności np. otwierania okien.

W tym miejscu należy przypomnieć, że powietrze w domu jest zanieczyszczone dwutlenkiem węgla w wyniku oddychania, ponadto powietrze to jest bardzo wilgotne. Wentylacja mechaniczna usuwa zużyte powietrze i zastępuje je świeżym – zawsze robiąc to w takich samych proporcjach. W ten sposób unikasz także dyskomfortu wentylacyjnego u mieszkańców. Odpowiednio zaprojektowany system rekuperacji pozwala na duże oszczędności na kosztach ogrzewania. Musisz jednak pamiętać, że do osiągnięcia takich rezultatów konieczna jest np. specjalna izolacja budynku, która zapobiegnie ewentualnym utratom ciepła.

Systemy rekuperacji wyposażone są w filtry, które dodatkowo poprawiają jakość powietrza wwiewanego do środka – szczególnie jeśli jego jakość na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia. W ten sposób możesz zabezpieczyć się nie tylko przed smogiem, ale i alergenami czy kurzem, a także owadami. Oczywiście filtry dostępne są w różnych wariantach. W miarę możliwości instalację rekuperacji zaleca się przewidzieć już w projekcie budynku, co pozwoli inwestorowi na zaoszczędzenie na budowie kominów i kanałów wentylacyjnych. Nie występują wtedy również problemy z późniejszym ich zaślepieniem.

Co jeszcze warto wiedzieć o rekuperacji?

Jak wspomnieliśmy, nowoczesne systemy rekuperacji pozwalają na sprawną i regularną wentylację budynku bez konieczności wychładzania pomieszczeń. To z kolei istotnie odbija się na obniżeniu rachunków za ogrzewanie, co w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie. Warto również zauważyć, że tradycyjna wentylacja w żaden sposób nie poprawia jakości powietrza we wnętrzach. Z drugiej strony należy pamiętać, że instalacja systemu rekuperacji może wiązać się z wysokimi kosztami. Mimo wszystko czynnik ten nie powinien być specjalnie odstraszający, gdyż w dłuższej perspektywie rekuperacja to rozwiązanie bez wątpienia korzystne. Dobrze też przyjrzeć się ofertom kilku firm, które zajmują się takimi usługami, aby w ten sposób wybrać najlepszy system na miarę swoich potrzeb.

Źródła:

  • https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja-poradnik/
  • https://www.izolacje.com.pl/artykul/produkty-technologie/193558,rekuperacja-co-warto-wiedziec-o-wentylacji-mechanicznej
  • https://jakbudowac.pl/Rekuperacja-10-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-przed-instalacja
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
93 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *