fbpx
Majsterkowanie i remonty

Jakie są rodzaje wentylacji? Wyjaśniamy

• Zakładki: 12


W każdym budynku potrzebny jest skuteczny system wymiany powietrza. Zwłaszcza że w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy średnio aż 90% czasu. W domach jednorodzinnych najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna. Nie zawsze jest ona jednak skuteczna, dlatego wielu inwestorów wybiera wentylację mechaniczną.

Najważniejsze rodzaje wentylacji

Nie wszyscy wiedzą, że dobrej jakości wentylacja  powinna zawierać kanał wywiewny, który kończy się kratką. Ważne, aby punkt znajdował się na ścianie lub na suficie. Para wodna razem z nagrzanym powietrzem unoszą się ku górze. Kratka wentylacyjna umieszczona wysoko ułatwia sprawną pracę systemu. Wentylacja łazienki może być wykonana przez ścianę lub przez sufit. Wyróżnia się:

  1. wentylację grawitacyjną – jej działanie sprowadza się do wymiany powietrza i różnicy temperatur. Przez kanał wentylacyjny uchodzi na zewnątrz nagrzane i zanieczyszczone powietrze. Zastępuje je powietrze zassane przez nawiewniki bądź otwarte okna
  2. wentylację mechaniczną – stanowi system pomocniczy. Usprawnia przepływ powietrza przez kanał wentylacyjny z użyciem zainstalowanego wentylatora. Może być wywiewna lub nawiewno-wywiewna

Uwaga: Wentylatorów nie można instalować tam, gdzie występują urządzenia grzewcze, które spalają gaz w otwartym palenisku.

Pozostałe rodzaje wentylacji

Oprócz tego wyodrębnia się wentylację:

  • zwykłą – zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu tylko w okresie zimowym
  • z chłodzeniem – utrzymywanie wymaganej temperatury jest dostępne latem i zimą
  • z dowilżaniem – zawiera sprzęt zwiększający wilgotność powietrza w lokalach
  • z osuszaniem – zmniejszają wilgotność powietrza

Nie można także zapomnieć o urządzeniach klimatyzacyjnych . Pozwalają na utrzymanie temperatury i wilgotności przez cały rok.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
77 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *