fbpx
Dodatki

Oświetlenie szynowe. Czym jest i jakie możliwości oferuje?

• Zakładki: 12


Prawidłowy dobór oświetlenia domowego jest kluczem do komfortowego korzystania ze wszystkich pomieszczeń. W dzisiejszych czasach nie musimy ograniczać się wyłącznie do klasycznych lamp, żyrandoli i LED-ów – do wyboru mamy bowiem bardziej nowoczesne i lepiej dostosowane do potrzeb współczesnych osób warianty oświetlenia domowego. Jednym z nich jest oświetlenie szynowe, które świetnie sprawdzi się w każdym nowocześnie urządzonym domu.

Jak działają halogeny szynowe i co dobrego oferują?

Oświetlenie szynowe to stosunkowo nowy „wynalazek”. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie wie do końca, do czego ono służy oraz jakie możliwości oferuje. Jeszcze kilka lat temu, oświetlenie tego typu było wykorzystywane głównie w sklepach, magazynach, halach oraz innych miejscach o dużej powierzchni, które wymagały odpowiedniego oświetlenia przestrzeni. Dziś halogeny szynowe coraz częściej pojawiają się także w naszych domach i co najważniejsze, świetnie się w nich odnajdują!

Pod pojęciem oświetlenia szynowego kryją się punkty świetlne umieszczone na specjalnym systemie szynowym, przymocowanym do ściany lub sufitu. W efekcie, oświetlenie szynowe daje znacznie szersze możliwości aranżacyjne, a ze względu na swój charakter, idealnie odnajduje się we wnętrzach urządzonych w modnych stylach industrialnym i loftowym. Jest to także rozwiązanie bardzo praktyczne – daje bowiem możliwość przesuwania lamp w wybrane miejsce i tym samym znacznie lepszego oświetlenia przestrzeni w zależności od bieżących potrzeb jej użytkowników.

Zdjęcie: neoneo.pl

Systemy szynowe dostępne w sprzedaży i ich rodzaje

Popularność oświetlenia szynowego z roku na rok systematycznie rośnie. W związku z tym, klienci zainteresowani wykorzystaniem jego potencjału we własnym domu, mają do wyboru szereg zróżnicowanych rozwiązań. Oświetlenie szynowe dzieli się na dwa rodzaje – systemy jednofazowe i trójfazowe.

W przypadku systemu jednofazowego nie ma możliwości włączenia tylko wybranych lamp – po wciśnięciu włącznika, zapalą się wszystkie. Możliwe jest za to przesuwanie poszczególnych źródeł światła po szynie i sterowanie w ten sposób natężeniem światła. Ten problem nie istnieje natomiast w przypadku systemów trójfazowych, które pozwalają na włączanie wybranych punktów świetlnych. Dodatkowo, trójfazowe halogeny szynkowe pozwalają na tworzenie bardziej skomplikowanych kształtów, co ma szczególne znaczenie w większych pomieszczeniach i wnętrzach o skomplikowanym układzie.

Halogeny szynowe są dostępne w wielu wariantach. Do wyboru mamy szyny w różnych kolorach, długościach i szerokościach, na bazie których możemy tworzyć dowolne kształty. Możemy za ich pomocą uzyskać zarówno efekt praktycznie niewidocznych szyn, jak i wręcz przeciwnie – wyeksponować je i udekorować nimi ścianę lub sufit.

Ze względu na swój charakter halogeny szynowe idealnie sprawdzą się w salonie, zwłaszcza tym dużym, który chcemy dobrze i równomiernie oświetlić. Będą także dobrym wyborem do kuchni, gdzie bardzo przydatne jest kierunkowe światło, skierowane m. in. na płytę indukcyjną lub blat roboczy. Wreszcie, halogeny szynowe to świetny wybór także do sypialni, gdyż estetycznie łączą się z kinkietami utrzymanymi w tym samym stylu.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *