fbpx
Energia słoneczna - fotowoltaika

Od czego zacząć projektowanie instalacji fotowoltaicznej?

• Zakładki: 59

Inwestycja w zieloną energię jest coraz bardziej opłacalna, głównie z uwagi na wachlarz korzyści, jakie można czerpać z przydomowej instalacji. W praktyce często okazuje się, że nabywcy nie wiedzą, gdzie udać się w celu przygotowania projektu oraz jak rozpocząć jego realizację. Znajomość podstaw pozwoli na świadomy wybór poszczególnych komponentów i rzeczową rozmowę z wykonawcą usługi.

Kto może zaprojektować system fotowoltaiczny?

Na cały system niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zestawu PV składają się: panele fotowoltaiczne, złączki solarne, regulator ładowania, akumulatory, falownik oraz licznik prądu. Projektowaniem systemów zajmują się specjaliści, i to do nich należy się udać, planując tę inwestycję.

Dobrze opracowany projekt jest podstawą wydajnej pracy systemu, dlatego powinna się tym zająć osoba mająca stosowne uprawnienia. Zgodnie z zapisem w Dzienniku Ustaw osoba taka powinna mieć:

  • uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zm.);
  • certyfikat wystawiony przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie systemów fotowoltaicznych. Dokument ma ważność 5 lat z możliwością jego przedłużenia o kolejne 5 lat.

Instalacja on-grid czy off-grid?

Wyróżnia się dwa rodzaje instalacji, które wpływają na sposób wykorzystania pozyskanej energii. System on-grid jest najczęstszym rozwiązaniem wśród gospodarstw domowych. Pozwala magazynować i sprzedawać wyprodukowaną energię elektryczną zewnętrznemu dostawcy prądu. Takie rozwiązanie wymaga jednak zgłoszenia instalacji PV do sieci.

Panele fotowoltaiczne w systemie off-grid działają niezależnie od publicznej sieci energetycznej, ponieważ nie są do niej wpięte. Zazwyczaj montuje się je tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do sieci lub występują częste przerwy w dostawach prądu.

Zdjęcie: elements.envato.com

Wymogi techniczne poszczególnych komponentów

Podstawowym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne. To one zmieniają energię słoneczną na elektryczną. Kluczowe jest, aby miały krzemowy typ ogniw i wyróżniały się maksymalną mocą modułu nie mniejszą niż 275 Wp. Za zmianę prądu stałego w zmienny odpowiada falownik (inwerter). Powinien być beztransfromatorowy, posiadać sprawność nie mniejszą niż 96%, a współczynnik zakłóceń harmonicznych prądu nie może przekroczyć 3%. Konstrukcja wsporcza, do której przymocowane są panele fotowoltaiczne, musi być odpowiednia do usadowienia na wyznaczonej powierzchni i wykonana z aluminium lub stali nierdzewnej.

O czym warto pamiętać?

Projekt przygotowany przez eksperta to jeszcze nie wszystko. Należy wiedzieć, że w sektorze fotowoltaiki są pewne ograniczenia. Maksymalna moc instalacji użytkowanej przez prosumenta nie może przekroczyć 50 kW. Wartość ta nie może być także większa od mocy przyłączeniowej, w przeciwnym razie trzeba wystąpić do zakładu energetycznego z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia.

Wszelkie nieprawidłowości mogą obniżyć wydajność systemu, dlatego ważne jest, aby projekt, montaż i późniejsze kontrole wykonywał certyfikowany pracownik.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
254 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *