Wykonanie instalacji wentylacyjnej jest konieczne dla prawidłowego działania budynku. Obowiązek wykonania takiej instalacji jest również określony w przepisach budowlanych. Jednym z nowocześniejszych i przyjaźniejszych dla użytkowników systemów wentylacji jest rekuperacja. To innowacyjna wentylacja z odzyskiem ciepła, która zapewnia doskonałą jakoś powietrza w domu. O wyborze rodzaju wentylacji warto pomyśleć już na etapie budowy domu, a nawet w chwili powstawania projektu budynku. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ każda wentylacja wymaga innych rozwiązań technologicznych w danym obiekcie. Najczęściej domyślnie budowane są kanały wentylacyjne do wentylacji grawitacyjnej. Dlatego też, jeżeli chcecie zdecydować się na rekuperację w swoim domu, warto pomyśleć o tym jak najszybciej, aby uniknąć zbędnych kosztów.
Montaż kanałów wentylacyjnych rekuperacji
Pierwszy etap montażu rekuperacji wykonywany jest, gdy budynek znajduje się jeszcze w stanie surowym – przed tynkami i wylewkami. Najlepiej ten etap montażu przeprowadzić wraz z montażem innych instalacji. W pierwszym etapie instalowane są kanały wentylacyjne. Wówczas wykonuje się także odwierty na anemostaty oraz piony. Wykonanie tych prac na takim etapie znacznie zmniejsza koszty i ułatwia montaż rekuperacji. Pozwala także odpowiednio rozłożyć kanały wentylacyjne oraz umieścić kratki czerpni w optymalnych miejscach.
Montaż rekuperatora w budynku
Kolejnym etapem montażu rekuperacji jest między innymi zakup i montaż rekuperatora. Na tym etapie należy też (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy) zakupić kratki czerpni, wyrzutni i anemostatów. Do montażu tych elementów należy przystąpić w chwili, gdy w budynku nie będą już prowadzone żadne prace pylące. Wybierając miejsce na rekuperator, warto pamiętać, że powinno być ono zabezpieczone przed mrozami. Najlepiej sprawdzi się ocieplona przestrzeń budynku, w której temperatura nigdy nie spada poniżej +5oC. Najlepsze do tego celu jest ocieplone poddasze. Rekuperator można zakupić nieco później, jednak należy pamiętać, że zbyt długie przekładanie zakupu, może poskutkować brakiem odbioru technicznego. Rekuperator łączony jest z kanałami wentylacyjnymi przy pomocy specjalnych przyłączy, które tłumią hałas. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.