Istnieje wiele powodów, aby założyć ogród kaktusowy. Jednym z nich jest oczywiście niesamowity wygląd pustynnych roślin, który pozwala na kształtowanie krajobrazu ograniczonego jedynie wyobraźnią. Kaktusowy ogródek możesz stworzyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na dodatek poradzisz sobie z tym zadaniem, nawet jeśli nie masz tak zwanej ręki do kwiatów.
Jeśli nie masz czasu na regularną uprawę i szczerze mówiąc, nie za bardzo wiesz, jak dbać o rośliny, to kaktusowy ogród jest wręcz stworzony dla ciebie. Rosnące w suchym klimacie rośliny podziękują ci za to, czego nie wybaczyłyby inne rośliny, czyli za chwilowe zapomnienie o nich, przez niektórych nazywane zaniedbaniem. Regularne podlewanie nie jest tym, co kaktusy i inne sukulenty lubią najbardziej. Wody się nie boją, ale uważają, że częste mycie, w tym przypadku podlewanie, skraca życie. Od nadmiaru wilgoci słońcolubne rośliny mogą się pochorować, a nawet zakończyć swój żywot. Postaw je na słonecznym parapecie, a odwdzięczą się swoją niecodzienną, czasami wręcz nieziemską, urodą.
Jak zrobić własną kompozycję z kaktusów?
Pomysłów na zagospodarowanie kaktusowego ogrodu jest wiele. Możesz inspirować się pustynnym krajobrazem, otaczając kaktusy i inne sukulenty żwirem lub kruszonym kamieniem. Możesz stworzyć kaktusową ścianę z wyższych odmian lub też ulokować kaktusy między kwitnącymi bylinami albo nawet małymi krzewami.
Co będziesz potrzebować do kaktusowej kompozycji?
- Kilka kaktusów różnej wielkości (lub też jednej wielkości, a wielu odmian).
- Dużą, płytką donicę.
- Rękawice ogrodowe z przedłużonym nadgarstkiem do roślin kłujących.
- Żwirek, perlit lub keramzyt.
- Ziemię do kaktusów lub inne podłoże do roślin doniczkowych.
- TerraCottem universal – odżywkę do gleby, dzięki której rośliny będą mieć zapewniony stały dostęp do wody i niezbędnych składników odżywczych
Jak założyć domowy ogród kaktusowy krok po kroku?
- Wyłóż dno donicy dwucentymetrową warstwą żwiru, perlitu lub keramzytu.
- Drenaż przykryj sześciocentymetrową warstwą ziemi do kaktusów lub inną przepuszczalną ziemią o luźnej strukturze, która zawiera duży procent części szkieletowych i mineralnych. Ziemię zmieszaj z odżywką do gleby.
- W podłożu wykonaj wgłębienia, w które wsadzisz rośliny. Powinny być nieco większe niż bryła korzeniowa roślin.
- Załóż rękawice ochronne i wyjmij rośliny z pojemników. Zacznij od największych. Możesz sobie pomagać narzędziami do przesadzania roślin.
- Umieść największą roślinę na środku i stwórz kompozycję, która ci najbardziej odpowiada. Możesz przykryć wierzchnią warstwę ziemi żwirem, by uzyskać bardziej naturalny wygląd swojego kaktusowego ogrodu.
- Podlej rośliny i spryskaj ziemię letnią wodą. Powtarzaj tę czynność przez pierwsze 2-3 dni, jeśli zauważysz, że kompozycja wygląda na suchą.
M.Ś.