fbpx
Rośliny w domu i w ogrodzie

Jak założyć kaktusowy ogród w domu?

• Zakładki: 24


Istnieje wiele powodów, aby założyć ogród kaktusowy. Jednym z nich jest oczywiście niesamowity wygląd pustynnych roślin, który pozwala na kształtowanie krajobrazu ograniczonego jedynie wyobraźnią.  Kaktusowy ogródek możesz stworzyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na dodatek poradzisz sobie z tym zadaniem, nawet jeśli nie masz tak zwanej ręki do kwiatów.

Jeśli nie masz czasu na regularną uprawę i szczerze mówiąc, nie za bardzo wiesz, jak dbać o rośliny, to kaktusowy ogród jest wręcz stworzony dla ciebie.  Rosnące w suchym klimacie rośliny podziękują ci za to, czego nie wybaczyłyby inne rośliny, czyli za chwilowe zapomnienie o nich, przez niektórych nazywane zaniedbaniem. Regularne podlewanie nie jest tym, co kaktusy i inne sukulenty lubią najbardziej. Wody się nie boją, ale uważają, że częste mycie, w tym przypadku podlewanie, skraca życie. Od nadmiaru wilgoci słońcolubne rośliny mogą się pochorować, a nawet zakończyć swój żywot. Postaw je na słonecznym parapecie, a odwdzięczą się swoją niecodzienną, czasami wręcz nieziemską, urodą.

Jak zrobić własną kompozycję z kaktusów?

Pomysłów na zagospodarowanie kaktusowego ogrodu jest wiele. Możesz inspirować się pustynnym krajobrazem, otaczając kaktusy i inne sukulenty żwirem lub kruszonym kamieniem. Możesz stworzyć kaktusową ścianę z wyższych odmian lub też ulokować kaktusy między kwitnącymi bylinami albo nawet małymi krzewami.

Co będziesz potrzebować do kaktusowej kompozycji?

 • Kilka kaktusów różnej wielkości (lub też jednej wielkości, a wielu odmian).
 • Dużą, płytką donicę.
 • Rękawice ogrodowe z przedłużonym nadgarstkiem do roślin kłujących.
 • Żwirek, perlit lub keramzyt.
 • Ziemię do kaktusów lub inne podłoże do roślin doniczkowych.
 • TerraCottem universal – odżywkę do gleby, dzięki której rośliny będą mieć zapewniony stały dostęp do wody i niezbędnych składników odżywczych

Jak założyć domowy ogród kaktusowy krok po kroku?

 1. Wyłóż dno donicy dwucentymetrową warstwą żwiru, perlitu lub keramzytu.
 2. Drenaż przykryj sześciocentymetrową warstwą ziemi do kaktusów lub inną przepuszczalną ziemią o luźnej strukturze, która zawiera duży procent części szkieletowych i mineralnych. Ziemię zmieszaj z odżywką do gleby.
 3. W podłożu wykonaj wgłębienia, w które wsadzisz rośliny. Powinny być nieco większe niż bryła korzeniowa roślin.  
 4. Załóż rękawice ochronne i wyjmij rośliny z pojemników. Zacznij od największych. Możesz sobie pomagać narzędziami do przesadzania roślin.
 5. Umieść największą roślinę na środku i stwórz kompozycję, która ci najbardziej odpowiada.  Możesz przykryć wierzchnią warstwę ziemi żwirem, by uzyskać bardziej naturalny wygląd swojego kaktusowego ogrodu.
 6. Podlej rośliny i spryskaj ziemię letnią wodą. Powtarzaj tę czynność przez pierwsze 2-3 dni, jeśli zauważysz, że kompozycja wygląda na suchą.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *