Mój dom – moja twierdza – często zdarza nam się tak myśleć o miejscu zamieszkania. W domu chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Dlatego też często wyposażamy je w nowoczesne systemy i rozwiązania, które uczynią nasze życie lepsze. Jednak wiele osób zapomina o zaplanowaniu odpowiedniej wentylacji w budynku. Choć rola wentylacji nie zawsze jest doceniana, to ma ona kluczowe znaczenie zarówno dla budynku, jak i dla mieszkańców. Dostępne są różne systemy wentylacji, warto poznać różnice między nimi wybrać najlepszy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładniej systemowi rekuperacji i zaletom, jakie płyną z jego użytkowania.
Dlaczego wentylacja w domu jest taka ważna?
Wentylacja kojarzy Ci się z kilkoma kratkami i kominem wentylacyjnym? Tak zazwyczaj wyglądała instalacja wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniach. Można by pomyśleć, że niczego więcej do szczęścia nie trzeba, jednak od czasów największej popularności wentylacji grawitacyjnej wzrosła świadomość i wiedza na ten temat. Żyjąc w domu wydychamy dwutlenek węgla, produkujemy parę wodną, a sprzęty wydzielają do powietrza różne substancje. Brak wentylacji sprawia, że powietrze jest zanieczyszczone, zawartość tlenu spada, a wilgotność powietrza jest za wysoka. Skutkiem tego może być złe samopoczucie, bóle głowy, problemy z koncentracją, a także zwiększona podatność na alergie i infekcje. Zła wentylacja ma też negatywne skutki dla budynku – znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia pleśni i grzyba.
Wentylacja grawitacyjna to przeszłość?
Jak już wspomnieliśmy, w starszym budownictwie stosowano zwykle wentylację grawitacyjną. Wykorzystywała ona naturalną cyrkulację powietrza, a powietrze było nawiewane i wywiewane poprzez kratki wentylacyjne i szczeliny w konstrukcji budynku, a także tradycyjne wietrzenie, poprzez otwarcie okien. System ten, choć tani, to ma wiele wad. Budynek narażony jest na wychłodzenie, co zwiększa koszty ogrzewania. Powietrze nawiewane z zewnątrz może być silnie zanieczyszczone, szczególnie w trakcie zimy, gdy często mamy do czynienia ze smogiem. Te minusy sprawiły, że w nowoczesnych domach stosuje się inne, znacznie bardziej wydajne i ekonomiczne rozwiązania – np. rekuperacja. Instalacja rekuperacji przejmuje ciepło z wyrzucanego powietrza i ogrzewa nim świeże powietrze. Dzięki zaawansowanym filtrom do wnętrza trafia świeże i czyste powietrze – to inwestycja w zdrowie całej rodziny!
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.
1 thoughts on “Jak działa rekuperacja i dlaczego jest najlepszym systemem wentylacji?”