Pragnienie poczucia bezpieczeństwa karze zawsze poważnie przeanalizować potencjalne skutki przeprowadzenia jakiejkolwiek większej inwestycji, na przykład montażu paneli fotowoltaicznych. Jak się jednak okazuje, wiele obaw związanych z energią ze słońca jest znacznie wyolbrzymionych. Dziś zajmiemy się tym tematem nieco szerzej, ze szczególnym naciskiem na konsekwencje finansowe właścicieli gospodarstw rolnych.
Wzrost wartości gospodarstwa
Rolnicy, którzy zdecydowali się na instalację paneli fotowoltaicznych, otrzymują korzyść w postaci realnego wzrostu wartości ich gospodarstw. Takie nieruchomości są zdecydowanie bardziej cenne ze względu na obecność ogniw fotowoltaicznych, zapewniających samowystarczalność energetyczną (a przynajmniej mocno ograniczających dostawy z zewnątrz). Według wielu dostępnych statystyk wzrost wartości wynosi nawet kilka punktów procentowych. Nie da się więc ukryć, iż korzystniej posiadać gospodarstwo rolne wytwarzające energię poprzez fotowoltaikę.
Fotowoltaika to oszczędność finansowa
To jeszcze nie koniec zalet związanych z kwestiami finansowymi. Aktualnie żyjemy w czasach światowego kryzysu powstałego między innymi przez pandemię COVID-19 wraz z rygorystycznymi obostrzeniami, których jeszcze nie tak dawno temu doświadczyliśmy na własnej skórze. Polacy odczuwają trudną sytuację w swoich portfelach. Wzrosły ceny większości produktów i usług – w tym także za energię elektryczną. Fotowoltaika to szansa, aby zwłaszcza w dłuższej perspektywie móc zaoszczędzić i nie musieć płacić wysokich rachunków za prąd, co jest szczególnie istotne dla tak ogromnych i energochłonnych nieruchomości, jakimi są gospodarstwa rolne.
Możliwość otrzymania ulgi inwestycyjnej
To jeszcze nie koniec benefitów finansowych dla właścicieli gospodarstw rolnych, którzy obdarzyli zaufaniem fotowoltaikę i postanowili zamontować panele. Zgodnie z najnowszą nowelizacją Ustawy o podatku rolnym takim osobom przysługuje ulga inwestycyjna. Polega ona na odliczeniu od podatku rolnego wartości danej instalacji w wysokości 25 procent. Ogniwa fotowoltaiczne kwalifikują się do tego przepisu ze względu na fakt, że produkują energię w sposób naturalny (za pomocą promieni słonecznych) oraz idealnie wpasowują się w założenia dotyczące ochrony środowiska.
Zdjęcie: materiał partnera