fbpx
Rekuperacja

Czym różni się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła od grawitacyjnej?

• Zakładki: 46 • Komentarz: 1

Według polskiego prawa budowlanego, każdy budynek powinien posiadać odpowiednio działający system wentylacji. Dlaczego to takie ważne? Wentylacja sprawia, że życie w budynkach jest bardziej komfortowe i zdrowsze. Zadaniem wentylacji jest zapewnienie ciągłej cyrkulacji powietrza w budynku, a co za tym idzie, wymiany zużytego powietrza na świeże. Żyjąc w budynków generujemy duże ilości pary wodnej – oddychając, gotując, susząc pranie, oraz dwutlenku węgla. Dla dobrego samopoczucia ważne jest by regularnie do pomieszczenia napływało świeże powietrze. Jakie są konsekwencje złej wentylacji? Jak się okazuje, jest ich bardzo wiele. Osadzanie się pary wodnej może niszczyć meble, sprzęty, stolarkę okienną, a także konstrukcję budynku. Źle wentylowane pomieszczenia mają także negatywny wpływ na samopoczucie mieszkańców. Skutkiem braku wentylacji mogą być bóle głowy, alergie, złe samopoczucie. 

O wyborze rodzaju wentylacji decydujemy w momencie powstawania budynku. Warto o tym pamiętać, żeby uniknąć w przyszłości dodatkowych kosztów — radzi specjalista z firmy KRW Serwis. Jakie rodzaje wentylacji mamy do wyboru? Do najpopularniejszych należą:

  • wentylacja grawitacyjna
  • wentylacja mechaniczna
  • rekuperacja — czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
pokój dzienny

Wentylacja grawitacyjna — czym się charakteryzuje?

Duża część starych budynków, a także mieszkań w blokach mieszkalnych wyposażona jest w wentylację grawitacyjną. Wentylacja ta wykorzystuje naturalne ciągi powietrza, aby zachować prawidłową cyrkulację. Najczęściej efekt ten uzyskiwano za pomocą szczelin i kratek wentylacyjnych. Wentylację miały zapewnić m.in. drobne nieszczelności w stolarce okiennej. Wadą wentylacji grawitacyjnej jest wychładzanie mieszkań. Takie systemy wentylacji przestały też działać w momencie uszczelniania okien i drzwi — przez to w mieszkaniach osadza się nadmierna ilość pary wodnej, co często widoczne jest w postaci “pocących” się okien. Czy jest lepsze rozwiązanie?

Nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Innowacyjnym rozwiązaniem w budownictwie jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Taki system składa się z kanałów wentylacyjnych, kratek wywiewnych i nawiewnych oraz rekuperatora, który stanowi serce instalacji. Jak działa rekuperacja? Przez kratki umieszczone na elewacji budynku pobierane jest świeże powietrze, a przez inne kratki wyrzucane jest “zużyte”. W momencie wymiany, świeżemu powietrzu przekazywane jest ciepło pozyskane z tego zużytego. To tak jakby wciąż wietrzyć dom, lecz bez straty ciepła!

comments icon1 komentarz
1 komentarze
12 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Czym różni się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła od grawitacyjnej?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *